Lidhu me ne

Mix

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’

Vetëm para pak ditësh e rihapi në Twitter llogarinë e tij të bllokuar nga drejtuesit e mëparshëm të platformës sociale, lëvizje kjo që bëri të mendohej se Elon Musk është një mbështetës i Donald Trumpit, edhe pse vetë manjati e justifikoi me rezultatin e një sondazhi online në favor të rikthimit të ish presidentit amerikan.

Por manjati befasoi me deklaratën e tij të fundit se në fakt, për presidencialet e 2024-tës, mbështetja e tij do të shkojë për rivalin e fortë të Trumpit në primaret amerikane, guvernatorin e Floridës Ron de Santis, nëse ky i fundit vendos të shpallë kandidaturën për president.

“Preferenca ime për presidencën e vitit 2024 lidhet me dikë të ndjeshëm dhe të qendrës. Pata shpresuar se ky do të ishte rasti i administratës Biden, por deri tani kam mbetur shumë i zhgënjyer.Deklarata e Muskut mund të përbëjë një shtysë për DeSantis në atë që republikanët presin të jetë një betejë e ashpër mes tij dhe Trumpit për nominimin presidencial, një përplasje kjo që shumë parashikojnë se do të jetë ne kufijtë e të pamërshirshmes.

Guvernatori i Floridës pati një fitore dërrmuese në zgjedhjet e mesmandatit, ndërsa ish shefi i Shtëpisë së Bardhë u kritikua për dështimin e republikanëve në arritjen e “valës së shumëpremtuar të kuqe”, pasi mjaft kandidatë kryesorë të miratuar prejt tij, humbën.

Musk u shpreh gjithashtu se ishte gjë e mirë që Trumpi vetë nuk postoi asgjë në Tëitter pas rikthimit të llogarisë së tij.

“Gjëja e rëndësishme është që Tëitter të korrigjojë një gabim të rëndë në ndalimin e llogarisë së tij, sepse bllokimi i një presidenti në detyrë minoi besimin e publikut tek kjo platforme në gjysmën e Amerikës”, ishte komenti i tij.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

Si ndikon gjumi në karrierën tuaj?

Sipas gjetjeve të një studimi të publikuar në Sex Roles dhe të kryer nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit, cilësia e...

Radar2 orë më herët

India bëhet këtë vit vendi me popullsinë më të madhe në botë

Një foshnje e lindur këtë vit do të ketë mundësinë ta shohë Indinë në krye të vendeve me popullsinë më...

Mix2 orë më herët

KUJDES nga këto kombinime toksike të miqësisë në shenjat e horoskopit

Askush nuk mund ta imagjinojë jetën e tij pa miq. Është familja jonë e dytë, ajo që kemi zgjedhur të kemi dhe...

Radar2 orë më herët

Tony dhe Cherie Blair/ Morën mbi 1 milionë euro nga Qeveria shqiptare e serbe

‘Shqetësime mbi transparencën e biznesit të Tony dhe Cherie Blair’/ ‘BIRN’: Morën mbi 1 milionë euro nga Qeveria shqiptare e...

Mix3 orë më herët

Anne Hathaway thjesht kërceu në terezinë e vet dhe interneti u çmend

TIKTOK Një video e Anne Hathaway ku ajo kërcen për qejfin e vet në festën e “Valentino” dhe interneti mori...

Mix3 orë më herët

Ndahet nga jeta aktorja që solli për herë të parë personazhin e Wednesday Addams

Lisa Loring, aktorja që luajti Wednesday Addams në përshtatjen e parë të ekranit të The Addams Family, ka ndëruar jetë...

Mix3 orë më herët

Pse aktorja Gwyneth Paltrow mbyll dyqanin e saj në Londër ?

Gwyneth Paltrow ka mbyllur dyqanin e saj Goop pasi humbi mbi 1.5 milionë euro si pasojë e pandemisë globale. Marka,...

Mix3 orë më herët

Arkitektura e qytetit lundrues: Si u ndërtua Venezia?

Arkitektura e qytetit lundrues: Si u ndërtua Venecia? Qyteti romantik i Venecias njihet me shumë emra. Si qyteti lundrues, qyteti i kanaleve ujore,dhe madje...

Letersi3 orë më herët

Leksioni i Umberto Eco-s mbi rëndësinë e leximit të librave

Leksioni i Umberto Eco-s mbi rëndësinë e leximit të librave Leximi të zgjat jetën. Ky është mësimi më i madh...

Mix3 orë më herët

Disa fakte mbi Trekëndëshin e Bermudës

Trekëndëshi i Bermudës kufizohet afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko. Emri “Trekëndëshi i Bermudës” u përdor për herë të...

Facebook