Lidhu me ne

Mix

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

 

Asia's richest man Gautam Adani reveals global media ambitions | Financial  Times

Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të njeriut më të pasur të Azisë. Në një intervistë të gjatë me “Financial Times”, Adani theksoi planet e investimeve që variojnë nga lançimi i një “super aplikacioni” në Indi deri te ofertat për projektet e energjisë në Izrael.

Të premten, kompania kryesore e listuar e Adanit, Adani Enterprises, njoftoi se do të kërkonte miratimin e aksionarëve për të mbledhur 200 miliardë dollarë (afërsisht 2.4 miliardë dollarë) në një ofertë publike aksionesh. Adani mbështet axhendën e zhvillimit të kryeministrit indian Narendra Modi dhe ambicia e tij në fushën e medias do t’i shërbejë kësaj axhende.

“Pse nuk mund të mbështesni një grup mediatik që të bëhet i pavarur dhe të ketë një gjurmë globale? India nuk ka një media të vetme për ta krahasuar me Financial Times ose Al Jazeera.”

Duke folur në selinë e grupit jashtë Ahmedabad, qyteti më i madh i shtetit të tij, Gujarat, Adan tha se e shihte hyrjen e tij në media, përfshirë blerjen e NDTV, si një “përgjegjësi” dhe jo një mundësi biznesi.

Oferta ende e paplotë ka ndezur debatin në Indi mbi pavarësinë e medias. Vetë Adani qëndron në një linjë me qeverinë Modi, ndërsa NDTV, të cilit ai i ka vënë syrin, është i njohur për transmetimin e zërave kritikë ndaj tij.

“Pavarësia do të thotë nëse qeveria ka bërë diçka të gabuar, ti thua se është e gabuar”, tha Adani. “Por në të njëjtën kohë, duhet të keni guxim kur qeveria po bën gjënë e duhur çdo ditë. Duhet ta thuash edhe këtë.”

Ai tha se kostoja e krijimit të një grupi mediatik ndërkombëtar do të ishte “e papërfillshme” për konglomeratin dhe ai kishte ftuar pronarin-themeluesin e NDTV, Prannoy Roy, të vijojë të mbajë detyrën e drejtuesit. Rrjeti mediatik AMG i Adanit bleu edhe aksione të platformës së lajmeve të biznesit BQ Prime, dikur BloombergQuint.

Rritja e çmimeve të aksioneve të kompanive të Adanit këtë vit ka habitur disa analistë, pasi e ka rritur pasurinë e tij më shpejt se ajo e çdo miliarderi tjetër. Tani me vlerë 136 miliardë dollarë, sipas Forbes, Adani përplaset me manjatin e teknologjisë Elon Musk dhe manjatin e luksit Bernard Arnault në krye të renditjes globale të pasurisë.

Në kontrast me disa manjatë të tjerë indianë, Adani është një biznesmen i vërë vetë. Nga një firmë tregtare mallrash e themeluar në vitin 1988, ai ka zgjeruar interesat e tij të biznesit duke u bërë lojtari më i madh privat i Indisë në infrastrukturë, me 13 porte dhe tetë aeroporte.

Politikanët e opozitës pretendojnë se Adani përfiton nga një shoqëri e ngushtë me kryeministrin Modi, i cili ka drejtuar qeverinë e rajonit të tij për 13 vjet përpara se të bëhej kryeministër i gjithë Indisë në vitin 2014. Adani hodhi poshtë akuzat për parregullsi, por pranoi se grupi i tij ishte në linjë me prioritetet e zhvillimit të qeverisë. Ai tha se investitorët po blejnë “historinë e suksesit të Indisë”.

/ Me shkurtime nga Financial Times 

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

Ushqimet që dëmtojnë dhëmbët

Gjëja e parë që vërejmë te një njeri kur flasim janë dhëmbët. Të kesh dhëmbë të bukur dhe të bardhë...

Mix12 orë më herët

“E sigurt që Luizi është fitues”/ Olta Gixhari: Hajde kënaqemi për aq sa do zgjasë

Foto ilustruese Aktorja Olta Gixhari ka bërë një deklaratë që në fakt i ka habitur të gjithë. Gjatë një bisede...

Mix12 orë më herët

Stomaku kundër trurit: Si të bindni veten për një dietë më të shëndetshme?

Ilustrim Koha më e mirë për të filluar me një dietë më të shëndetshme nuk është “nesër” dhe as “java...

Mix12 orë më herët

Kur është koha më e mirë për të ngrënë mëngjes?

Nxitimi i mëngjesit është një problem i vërtetë për shumëkënd Ekspertët pajtohen se mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm....

Mix12 orë më herët

Sabato De Sarno emërohet drejtor i ri kreativ i Gucci-t

Dizajneri italian Sabato De Sarno është emëruar drejtori i ri kreativ i Gucci. Ai do të zbulojë koleksionin e tij...

Mix13 orë më herët

Dhimbjet e stomakut – Cilat janë rastet urgjente për shëndetin

Shkaktarët e dhimbjeve të barkut janë të ndryshëm. Kurat e trajtimit janë tërësisht në varësi të shkakut. Disa dhimbje mund...

Mix13 orë më herët

Si të jesh tërheqës në heshtje…

Nuk më kujtohet as sa herë më është dashur të ndaloj papritmas çdo gjë që bëja dhe thjesht të shikoja...

Mix14 orë më herët

Qumështi i ftohtë apo qumështi i ngrohtë, cili është më i shëndetshëm?

Nëse nuk jeni jotolerantë ndaj laktozës, me siguri e kujtoni veten se si fëmijë pinit qumësht në mëngjes para se...

Mix14 orë më herët

A mund të konsumojmë hudhra gjatë shtatzanisë?

Hudhra në shtatzani Studimet e fundit tregojnë se hudhra mund të përdoret edhe gjatë shtatzanisë. Konsumimi i hudhrës gjatë shtatzanisë zvogëlon rrezikun...

Mix14 orë më herët

Hudhra, 10 përfitimet shëndetësore

Përse duhet të përfshijmë hudhrën në recetat tona? 10 përfitime prej saj: Hudhra ka përbërës me aftësi medicinale Tek bima e hudhrës...

Facebook