Lidhu me ne

Radar

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë jetën 51 qytetarëve, duke lënduar qindra të tjerë dhe me mijëra qytetarë humbën banesat.

Tabloja e ditëve të para ishte rrënoja aty kishin qenë pallate, shtëpi, shkolla, njerëz që kërkonin ndihmë, ambulanca, makina policie e ushtrie, ekipe që kërkonin të shpëtonin edhe të fundit qytetar të zënë poshtë, por 51 prej tyre nuk ia dolën.

Zonat që u prekën më shumë nga tërmeti ishin disa zona të qytetit të Durrësit, Fushë-Krujës, Laçit, Lezhës e Tiranës.

Shumë familje humbën banesat, bizneset, të cilat u kthyen në rrënoja, ndërsa ende shumë prej tyre vijojnë që të qëndrojnë nëpër çadra.

Sot ndërkohë që kanë kaluar tre vite, procesi i rindërtimit është thuajse drejt përfundimit.

Pak javë më parë Bashkia e Shijakut u bë e para bashki ku ka përfunduar procesi i Rindërtimit. 802 shtëpi private, 4 kopshte, 2 shkolla dhe 31 pallate është bilanci i rindërtimit në këtë bashki.

MË TEPËR

Mix8 minuta më herët

Pirja e kafesë çdo ditë ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Ata që konsumojnë zakonisht dy ose tre filxhanë në ditë kanë presion më të ulët të gjakut sesa ata që...

Mix13 minuta më herët

Si ta kuptojmë që kemi rënë vërtet në dashuri?!

Mund të mendoni se e dashuroni shumë dikë, por a e dini dallimin mes të qenit vërtet në dashuri dhe...

Mix15 minuta më herët

Rita Ora guxon me fustanin e saj të tejdukshëm, vë në pah format perfekte

Rita Ora u shfaq e mahnitshme  teksa performonte në klubin e natës Heaven në Londër. Këngëtarja, 32 vjeçe, shfaqi figurën...

Mix19 minuta më herët

A mund të shkaktojë stresi kancer? Ja cilët janë faktorët e rrezikut

Pretendohet se të jetosh në stres të vazhdueshëm, edhe rreziku i zhvillimit të kancerit mund të rritet. Këtë pretendim mund...

Radar28 minuta më herët

Giorgia Meloni, populistja e djathtë me tone të buta dhe qeverisje të hekurt

Populistja e djathtë, Giorgia Meloni e paraqet veten në postin e kryeministres italiane si kujdestare e popullit. Por nuk duhet...

Mix44 minuta më herët

Eddie Murphy: Do doja të isha sërish ‘Donkey’ në Shrek

Eddie Murphy ka folur së fundmi për rolin e tij në ‘Shrek’. Në një intervistë për Etalk, ai zbuloi se do...

Mix49 minuta më herët

“Suportoj Mbretëreshën”, Kujtim Gjuzi fans i Olta Gixharit: 4 arsye pse duhet të fitojë Big Brother Vip

Kujtim Gjuzi ka mbështetur aktoren Olta Gixhari, e cila ndodhet në Big Brother Vip. Në një postim në Facebook, Gjuzi...

Mix60 minuta më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix1 orë më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix1 orë më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Facebook