Lidhu me ne

Mix

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose sasi mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze. Nëse ndonjë nga karakteristikat e mëposhtme  I ngjan rastit tuaj bëni mirë të bëni një vizitë tek doktori juaj:

Ngjyra e sklepave nuk është e qartë: Skelay e syve të verdhë, të gjelbër ose të bardhë mund të sinjalizojnë një infeksion, zakonisht i njohur si sy i kuq. Ka dy lloje të syve të infektuar -, forma virale është veçanërisht e lehtë për t’u përhapur, madje vetëm duke shtrënguar duart. Lloji bakterial zakonisht është vetëm në një sy, shpesh e shkaktuar nga një gjëndër e qafës së infektuar, mund të shkaktojë edhe qelb të verdhë dhe siklet në sy.

Kur sytë tuaj lotojnë: Sytë me ujë mund të jenë kalimtarë ose dhe një reagim ndaj alergjive nga I ftohti ose një shenjë e syrit të thatë. Besojeni apo jo, kur sytë tuaj nuk prodhojnë lot të mjaftueshëm për të lubrifikuar siç duhet, ata irritohen, gjë që shkakton gjëndrën laike për të lëshuar një vëllim të madh lotësh.

Një kanal i bllokuar nga sklepat  mund të parandalojë që lotët tuaj të kullojnë normalisht, duke rezultuar në një gjendje të quajtur dacryocystitis, e cila shkakton syrin të prodhojë një shkarkesë të trashë dhe të ngjitshme.

Me lente kontakti, rreziku i infektimit të rëndë është dukshëm më i lartë”, thotë Dr. Asbell. Nëse vëreni shkarkim të një lëngu të trashë kur mbani lente tuaj, ndonjëherë të shoqëruar nga dhimbje ose ndryshim në vizion, mund të keni infeksion të syve. “Jini të kujdesshëm; nëse vëreni diçka dhe shikoni një mjek “, thotë ajo. Keratiti bakterial dhe kërpudhat janë dy infeksione të kornesë që mund të shkaktohen nga përdorimi i lenteve të kontaktit; përveç shkarkimit, dhimbja ose ndjeshmëria ndaj dritës janë simptoma të tjera.

MË TEPËR

Mix39 minuta më herët

Pirja e kafesë çdo ditë ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Ata që konsumojnë zakonisht dy ose tre filxhanë në ditë kanë presion më të ulët të gjakut sesa ata që...

Mix44 minuta më herët

Si ta kuptojmë që kemi rënë vërtet në dashuri?!

Mund të mendoni se e dashuroni shumë dikë, por a e dini dallimin mes të qenit vërtet në dashuri dhe...

Mix46 minuta më herët

Rita Ora guxon me fustanin e saj të tejdukshëm, vë në pah format perfekte

Rita Ora u shfaq e mahnitshme  teksa performonte në klubin e natës Heaven në Londër. Këngëtarja, 32 vjeçe, shfaqi figurën...

Mix50 minuta më herët

A mund të shkaktojë stresi kancer? Ja cilët janë faktorët e rrezikut

Pretendohet se të jetosh në stres të vazhdueshëm, edhe rreziku i zhvillimit të kancerit mund të rritet. Këtë pretendim mund...

Radar58 minuta më herët

Giorgia Meloni, populistja e djathtë me tone të buta dhe qeverisje të hekurt

Populistja e djathtë, Giorgia Meloni e paraqet veten në postin e kryeministres italiane si kujdestare e popullit. Por nuk duhet...

Mix1 orë më herët

Eddie Murphy: Do doja të isha sërish ‘Donkey’ në Shrek

Eddie Murphy ka folur së fundmi për rolin e tij në ‘Shrek’. Në një intervistë për Etalk, ai zbuloi se do...

Mix1 orë më herët

“Suportoj Mbretëreshën”, Kujtim Gjuzi fans i Olta Gixharit: 4 arsye pse duhet të fitojë Big Brother Vip

Kujtim Gjuzi ka mbështetur aktoren Olta Gixhari, e cila ndodhet në Big Brother Vip. Në një postim në Facebook, Gjuzi...

Mix2 orë më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix2 orë më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix2 orë më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Facebook