Lidhu me ne

Mix

Ka një arsye se pse i mbyllim sytë kur puthemi në buzë!


Arsyeja e vërtetë përse njerëzit i mbyllin sytë kur puthen është sepse truri nuk mund të procesojë dy gjëra në të njëjtën kohë. Ky ishte zbulimi i akademikëve për një nga misteret e mëdha të psikikës njerëzore.

Gjatë puthjes truri e ka të vështirë të analizojë ndjesinë konjitive nëse në të njëjtën kohë është duke shikuar, thonin psikologët nga universiteti mbretëror Holloway, në Londër. “Ndjesia e prekjes varet nga niveli i perceptimit të analizës vizuale”, thanë studiueset Polly Dalton dhe Sandra Murphy.

Psikologet arritën në konkluzionet e tyre pa studiuar subjekte që putheshin. Ata mendonin se pamja vizuale kishte përparësi ndaj reagimeve të prekjes, që do të thotë se njerëzit do ta kishin të vështirë vazhdimin e puthjes nëse i mbajnë sytë hapur.

Dr. Dalton tha se nëse fokusohemi në një detyrë pamore, kjo redukton ndërgjegjësimin për stimujt në shqisat e tjera.

Është e rëndësishme të ndërgjegjësohemi për këto efekte sepse stimujt dëgjimorë dhe ato të prekjes zakonisht janë të shoqëruar me ato të shikimit, si për shembull në rastin e drejtimit të automjetit apo të avionit. 

Rezultatet shpjegojnë gjithashtu përse njerëzit mbyllin sytë kur kërcejnë apo kur lexojnë shenja me të prekur. “Zbulimet shpjegojnë përse i mbyllim sytë kur duam të fokusohemi në përdorimin e një shqise tjetër. Duke eliminuar stimujt vizualë ne fokusojmë burimet mendore në aspekte të tjera të eksperiencave”. 

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook