Lidhu me ne

Mix

Njihuni me ushqimet më të pasura me fibra dhe me mënyrën se si ndikojnë në organizmin tonë!


Të gjithë e dimë se uhqimet e pasura me fibra janë aleatë të shkëlqyeshëm për shëndetin tonë. Ata ulin kolesterolin dhe sheqerin në gjak, nxisin funksionimin e mirë të zorrëve dhe na ndihmojnë të kthehemi në formë. Ja se si të mbusheni me fibra duke konsumuar ushqime që përmbajnë më shumë.

Misri – Është një burim i shkëlqyer natyror i fibrave. Nuk është rastësi që rekomandohet veçanërisht për ata që vuajnë nga një bark i fryrë dhe një zorrë e ngadaltë. Është energjik, në sajë të përmbajtjes së fosforit, hekurit dhe vitaminës së çmuar A. Së fundmi ka vetitë anti-inflamatore dhe është pa gluten.

Bishtajoret – Kanë shumë pak kalori dhe kanë një sasi të lartë të fibrave. Më të mirat nga ky këndvështrim janë fasulet, të cilat duhet të konsumohen me lëvozhgën për të luftuar diabetin dhe obezitetin. Merrini ato me drithëra, për të rritur sasinë e fibrave të marra, ose me perime me gjethe jeshile, për t’u mbushur me hekurin.

Karrotat – Janë të shkëlqyera, si të gatuara, edhe të pagatuara ato ofrojnë shumë fibra. Konsumojini ato para një vakti të bazuar në yndyrna dhe karbohidrate, për të zvogëluar thithjen e sheqerit në gjak. Ato janë të shkëlqyera për reduktimin e kolesterolit, forcimin e sistemit imunitar dhe mbrojtjen e lëkurës nga rrezet e diellit gjatë verës.

Qepët – Përmbajnë fibra me cilësi të lartë, rreth 2 gram secila. Duke e konsumuar atë ju do të mbusheni me inulin, një fibër e tretshme në ujë që nxit mirëqenien e zorrëve dhe ul nivelet e kolesterolit në gjak.

Bajamet – Janë ideale për ata që janë në dietë dhe duan të humbin disa kile. Ato janë të pasura me fibra, mbajnë nën kontroll tensionin e gjakut dhe zvogëlojnë thithjen e yndyrës. Plus, në sajë të magnezit dhe kaliumit, ato reduktojnë urinë.

Tërshëra – Është një nga drithërat me shumë cilësi dhe është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Ato që e bëjnë këtë ushqim të veçantë janë betaglukanet, fibra të tretshme që mbrojnë zemrën dhe arteriet, duke luftuar kolesterolin dhe diabetin.

Kivi – Janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave dhe vitaminës C. Fruti është e pasur me ujë dhe substanca të dobishme për trupin. Prania e lartë e fibrave vegjetale e bën këtë frut ideal për ata që duan të rregullojnë tranzitin e zorrëve, kullojnë lëngje të tepërta dhe të ndihen më të lehtë.

MË TEPËR

Mix44 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix49 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime54 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook