Lidhu me ne

Mix

Elon Musk thyen rekordin Guinness


Pronari i Tesla-s, Elon Musk, dikur njeriu më i pasur në botë, ka thyer një rekord botëror Guinness për humbjen më të madhe të pasurisë personale në histori, duke humbur deri në 200 miliardë dollarë që nga viti 2021.

Manjati i automjeteve elektrike ka humbur 182 miliardë dollarë që nga nëntori 2021, sipas Forbes, megjithëse burime të tjera i kanë vlerësuar humbjet e tij deri në 200 miliardë dollarë. Shitjet në rënie të Tesla-s ishte shkaku kryesor i ‘fatkeqësive fiskale’ të Musk, pasi miliarderi ka investuar shumicën e parave të tij në kompani.

Rekordi mbahej më parë nga një sipërmarrës teknologjik, miliarder koreano-japonez Masayoshi Son, i cili kishte parë rreth 60 miliardë dollarë nga pasuria e tij neto të zhdukeshin në një çast gjatë rrëzimit të Dotcom të vitit 2000.

Bernard Arnault, themeluesi francez i markës luksoze LVMH, ka zëvendësuar Musk në krye të listës së Guinness si njeriu më i pasur në botë, me një pasuri neto prej rreth 190 miliardë dollarë.

Aksionet e Tesla-s kanë humbur 65% të vlerës gjatë vitit të kaluar, me Musk që kontribuoi në rënien e tij pasi shiti aksionet e Tesla-s për të paguar blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Tëitter-it dhe duke shkaktuar shitjen më të madhe që kur kompania u bë publike në vitin 2010.

Pavarësisht këtyre shifrave marramendëse, deklaratat publike të Musk sugjerojnë se ai është optimist për të ardhmen e kompanisë së tij të makinave, edhe pse investitorët e akuzojnë atë se është shpërqendruar nga Twitter.

Tesla po ‘punon më mirë se kurrë’, tha ai muajin e kaluar, duke siguruar investitorët se ‘bazat themelorë afatgjata janë jashtëzakonisht të forta’ edhe nëse ‘çmenduria afatshkurtër e tregut është e paparashikueshme’.

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook