Lidhu me ne

Kryesore

Të kërkosh ndjesë pa pendesë, ngjan me gjahtarin e Çehovit

Dy fjalë për ndjesën!

Nga Sali Berisha 

Ndjesa është virtyt njerëzor dhe hyjnor i njeriut të qytetëruar. Por ndjesa pa pendesë është fasadë, është mëkat i rëndë.

Të kërkosh ndjesë pa pendesë është njëlloj sikur djalli të përpiqet të gjejë strehë në librat e shenjtë!

Kjo lloj ndjese ka në bazë instinktin e pudorit (turpit), të cilin e kanë në një masë të caktuar edhe kafshët.

Ndjesa pa pendesë është kallp-ndjesë dhe nuk buron nga ndërgjegjja e vrarë e njeriut për veprën e keqe që ka kryer.

E tille ishte ndjesa e Edi Ramës natën e Vitit të Ri. Pra, ajo ishte dhe mashtrimi i tij i fundit pasi vjedhja e tij vazhdoi edhe natën e Vitit te Ri. Ka tipa, thoshte ish-presidenti i Francës Fransua Miteran, që pasurohen edhe duke fjetur. Një tip i tillë është Edi Rama, që vjedh edhe duke fjetur pasi gjemitë e kontrabandës, paratë e djegësave fryjnë pandërprerë çdo minutë kuletën dhe kontot e tij.

Prandaj dhe ndjesa e tij ngjan me gjahtarin e Çehovit, i cili vrau gjatë gjahut një njeri në pyll, dhe pasi i kontrolloi xhepat, i gjeti një kuti me cironka. Hape t’i hamë, – i tha shoku. Ndjesë, – iu përgjigj gjahtari vrasës, këto nuk po i hamë se jemi në kreshpë.

Edhe Rama nuk kërkoi ndjesë të vërtetë për të zezat që iu ka bërë shqiptarëve, sepse në ndërgjegjen e tij, pendesa si e tillë nuk ekziston.

Duke përfunduar, i them Edi Ramës nëse i ka ngelur një nanogram ndërgjegje njerëzore në ndonjë skutë të erret të psiqikës, t’i kërkojë të falur shqiptarëve se:

-i ka vjedhur çdo ditë

-i ka mashtruar çdo ditë

-i ka përzënë nga vendi i tyre çdo dite dhe më shume se çdo luftë civile.

Dhe ik…!

Përndryshe Revolucioni Demokratik do ta hedhë këtë vit aty ku e meriton, në honet e turpit të historisë.

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook