Lidhu me ne

Radar

Si u bë George Soros një miliarder – Anët e panjohura të jetës së një manjati të diskutueshëm

Investitori i famshëm është një nga shembujt më tipikë të miliarderëve të vetë-bërë në të gjithë botën

Si u bë George Soros një miliarder – Anët e panjohura të jetës së një manjati të diskutueshëm

Soros lindi në një familje hebreje më 12 gusht 1930 në Budapest, Hungari. Familja e nënës së tij zotëronte një dyqan mëndafshi të njohur, ndërsa babai i tij ishte një avokat i njohur. Në vitin 1944 ai përjetoi pushtimin e Hungarisë nga nazistët. Për të mbijetuar, familjes së tij iu desh të blinte dokumente që thoshin se ata ishin të krishterë. Babai i tij gjithashtu ndihmoi në shpëtimin e shumë hebrenjve.

Në vitin 1951, në moshën 17-vjeçare, George Soros u transferua në Paris përpara se të transferohej në Angli, ku studioi Filozofi në Shkollën Ekonomike të Londrës. Në vitin 1954 mori masterin në Filozofi nga i njëjti institucion.

Fillimet e përulura

Si student, Soros punonte si kamarier për të siguruar bukën e gojës. Kur u diplomua nga universiteti, ai vazhdoi të punojë në një firmë investimesh në Londër, ndërsa hoqi dorë nga ëndrra e tij për të punuar si mësues, sepse notat e tij nuk ishin mjaftueshëm të larta. Në atë kohë ai u transferua në Shtetet e Bashkuara për të vazhduar eksplorimin e botës së investimeve dhe financave.

Në SHBA, ai punoi në një bankë tregtare. Më pas ai punoi në FM Mayer ku kaloi tre vjet përpara se të bashkohej me Wertheim & Co ku punoi si analist evropian i letrave me vlerë për katër vjet. George Soros më vonë do të punësohej nga Arnold & S. Bleichroeder si zëvendëspresident midis 1963 dhe 1973. Pas instinktit dhe intuitës së tij, në 1969 ai krijoi një fond mbrojtës. Deri në vitin 1973, fondi mbrojtës kishte 12 milionë dollarë, gjë që bëri që Soros të jepte dorëheqjen dhe të fillonte fondin e tij mbrojtës.

Në veçanti, në vitin 1973, sipërmarrësi la punën e tij për të themeluar fondin e tij mbrojtës në SHBA të quajtur Soros Fund Management. Ajo që ai nuk e dinte apo nuk e kishte kuptuar ende ishte se ky ishte hapi i tij i parë për t’u bërë një nga investitorët më të suksesshëm në historinë e Shteteve të Bashkuara. Ai madje arriti të mbledhë rreth 12 milionë dollarë gjatë kësaj periudhe për të themeluar Grupin Quantum të Fondeve me Jim Rogers.

Pjesa më e madhe e famës së tij është për shkak të bastit që fitoi duke shkurtuar paundin britanik në vitin 1992. Quantum së bashku me fonde të tjera arritën ta gjunjëzojnë paundin, pasi qeveria britanike e John Major, e cila kishte pasuar Margaret Thatcher dy vjet më parë, u detyrua të tërhiqte monedhën e vendit nga Mekanizmi Evropian i Kursit të Këmbimit. Më pas, më 16 shtator 1992, një ditë e quajtur “E Mërkura e Zezë” për tregun britanik, Soros thuhet se ka fituar mbi 1 miliard dollarë.

Grupi Quantum u zgjerua, deri në vitin 1998 kishte arritur deri në 22 milionë dollarë – pothuajse dyfishi i kapitalit fillestar. Vlen të përmendet se një nga vitet vendimtare për biznesmenin ishte viti 1992, kur ai bëri transaksione të mëdha të suksesshme. Në vitin 1998, Grupi Quantum i Fondeve u bë fondi më i madh mbrojtës në botë. Deri në vitin 2011, pasi kishte grumbulluar mjaftueshëm pasuri, ai vendosi të kthejë paratë e investitorëve me vlerë rreth 1 miliard dollarë dhe e ktheu Soros Fund Management në një zyrë familjare.

Bamirësi
Zyra e familjes së George Soros thotë se ka më shumë se 28 miliardë dollarë nën menaxhim. Këto para përfshijnë asetet personale të George, si dhe asetet e rreth gjashtë organizatave bamirëse.

Këto institucione së bashku kanë 19.5 miliardë dollarë aktive nën menaxhim, gjë që përjashtohet nga vlerësimet e vlerës neto të George Soros, pasi ka mbetur ende 8.5 miliardë dollarë në vlerë neto.

Së fundmi, theksohet se miliarderi ka 5 fëmijë nga 3 martesa. Në vitin 2014, ai kryesoi listën e 20 menaxherëve më të mirë të LCH Investments pasi bëri afro 42 miliardë dollarë fitime që nga fillimi i Fondit Quantum Endowment në 1973. Në vitin 2017 ai u zgjodh Anëtar Nderi i Akademisë Britanike (HonFBA) dhe në vitin 2019 iu dha çmimi Çmimi Ridenhour.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook