Lidhu me ne

Aktualitet

Lobimi/ CNBC publikon shifrën tronditëse: George Soros dha gjysmë miliardë dollarë për të majtët

George Soros to give $500 million to migrant, refugee businesses - POLITICO

Lobimi/ CNBC publikon shifrën tronditëse: Soros dha gjysmë miliardë dollarë për të majtët

Rrjeti i madh televiziv në SHBA, CNBC ka publikuar disa të dhëna tronditëse për lobimin që bën miliarderi George Soros dhe organizatat e tij për kauzat politike të majta në SHBA.

Sipas CNBC, një OJF e financuar nga Soros, ka dhuruar në heshtje 140 milionë dollarë për organizatat e avokatisë dhe iniciativat e votimeve në vitin 2021, plus 60 milionë dollarë të tjera për organizata të ngjashme.

Soros, i cili personalisht dhuroi 170 milionë dollarë për kandidatët demokratë gjatë zgjedhjeve të mes-mandatit në SHBA në vitin 2022, i bëri donacionet përmes rrjetit të fondacioneve për Shoqëri të Hapur, sipas të dhënave të siguruara nga CNBC.

Ndërkohë në vitin 2020, ky rrjet i Sorosit dha 138 milionë dollarë për kauzat politike të majta. Dy prej fëmijëve të Sorosit janë në bordin e këtij rrjeti.

Sipas CNBC, në total, kontributet e dhëna nga Soros për fushatat politike dhe kauzat e majta të demokratëve në SHBA shkon në plot gjysmë miliard dollarë që nga janari i vitit 2020.

CNBC thekson se shumica e këtyre parave janë kanalizuar përmes grupeve të parave të errëta dhe kanë shkuar kryesisht për kauzat politike të lidhura me Partinë Demokratike.

MË TEPËR

Mix55 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix1 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook