Lidhu me ne

Aktualitet

Lobimi/ CNBC publikon shifrën tronditëse: George Soros dha gjysmë miliardë dollarë për të majtët

George Soros to give $500 million to migrant, refugee businesses - POLITICO

Lobimi/ CNBC publikon shifrën tronditëse: Soros dha gjysmë miliardë dollarë për të majtët

Rrjeti i madh televiziv në SHBA, CNBC ka publikuar disa të dhëna tronditëse për lobimin që bën miliarderi George Soros dhe organizatat e tij për kauzat politike të majta në SHBA.

Sipas CNBC, një OJF e financuar nga Soros, ka dhuruar në heshtje 140 milionë dollarë për organizatat e avokatisë dhe iniciativat e votimeve në vitin 2021, plus 60 milionë dollarë të tjera për organizata të ngjashme.

Soros, i cili personalisht dhuroi 170 milionë dollarë për kandidatët demokratë gjatë zgjedhjeve të mes-mandatit në SHBA në vitin 2022, i bëri donacionet përmes rrjetit të fondacioneve për Shoqëri të Hapur, sipas të dhënave të siguruara nga CNBC.

Ndërkohë në vitin 2020, ky rrjet i Sorosit dha 138 milionë dollarë për kauzat politike të majta. Dy prej fëmijëve të Sorosit janë në bordin e këtij rrjeti.

Sipas CNBC, në total, kontributet e dhëna nga Soros për fushatat politike dhe kauzat e majta të demokratëve në SHBA shkon në plot gjysmë miliard dollarë që nga janari i vitit 2020.

CNBC thekson se shumica e këtyre parave janë kanalizuar përmes grupeve të parave të errëta dhe kanë shkuar kryesisht për kauzat politike të lidhura me Partinë Demokratike.

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Sa fruta duhen konsumuar në ditë? Mos e teproni duke thënë se janë të shëndetshme

Me ardhjen e muajve të verës, frutat më të njohura të stinës zënë vendin e tyre në frigorifer. Pavarësisht nëse...

Mix17 orë më herët

Eva Longoria: Do doja ta dinin të gjithë si është Victoria Beckham

Eva Longoria është një mike e vjetër e stilistes, Victoria Beckham, ku së fundmi ka treguar se si është ajo...

Mix17 orë më herët

Lëngu i pjeprit: Zgjidhja e freskët për rënien nga pesha!

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me...

Radar17 orë më herët

Edi Rama i drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Avenir Peka: Edi Rama drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK Drejtuesi i departamentit të Sigurisë në PD,...

Radar1 ditë më herët

4 vite gënjeshtra të Ramës për gjobën e Beketit

Për vite me radhë kryeministri shqiptar i ka thënë vazhdimisht publikut, se asnjë lek i taksapaguesve shqiptar nuk do të...

Mix1 ditë më herët

Universitetet më të vjetra në botë, të cilat janë ende sot në funksion

Universitetet më të vjetra në botë të cilat janë ende në funksion sot janë: 1. Universiteti i Bolonjës – Itali...

Radar1 ditë më herët

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas Në tregun vendas është zgjeruar pesha e qumështit të importuar, duke...

Radar1 ditë më herët

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi

Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë,...

Kioske2 ditë më herët

Sa është norma e korrupsionit në Shqipëri?

Operacioni i fundit i SPAK, si dhe rasti tjetër në gjykim, ai i incineratorit të Elbasanit, sugjeron se norma e...

Radar2 ditë më herët

Joe Biden nuk është i aftë për të rikandiduar

“As fizikisht, as mendërisht”, doktori i Obamës: Biden nuk është i aftë për të rikandiduar Një ish-doktor i Shtëpisë së...

Facebook