Lidhu me ne

Mix

Zbulohen: 50 emrat më të bukur për vajza dhe djem sipas shkencës

Studimi më i fundit përdor fonetikën, e cila studion tingujt, modelet dhe strukturat e gjuhës njerëzore për të vlerësuar emrat më të bukur – për sa i përket shkallës dhe nivelit të emocionit që ato ngjallnin tek dëgjuesit.

Sigurisht, ky studim i kryer nga Universiteti i Birmingamit ka bërë përzgjedhjen mes emrave më të bukur të foshnjave për prindërit në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, por shumë prej tyre mund të shqipërohen kështu që ja vlen t’i hidhni një sy.

Ai zbuloi se emri Sophia kryesonte listën e emrave të vajzave në SHBA dhe Mbretëri të Bashkuar – ndërsa Matthew dhe Zayn kryesuan listën për djemtë në vendet përkatëse.- Advertisement –

Edhe pse hulumtimi sugjeron se disa emra foshnjash tingëllojnë më bukur se të tjerët, ka faktorë të tjerë që luajnë një rol në sa i këndshëm është një emër, duke përfshirë ndikimet kulturore, gjininë dhe historinë familjare.

Hulumtimi u krye nga Dr Bodo Winter i cili është profesor i asociuar i gjuhëtarëve në këtë universitet.

Winter zbuloi gjithashtu se emrat që fillonin me shkronjën “E” u shfaqën më të këndshëm për veshët – Ellie, Emily, Evelyn, Eva dhe Elena renditen në vendet nëntë deri në trembëdhjetë.

Dhe emrat e frymëzuar nga bimësia gjithashtu kanë përparësi: Ivy, Lily dhe Violet të gjitha duke u vendosur në 25-shen e parë.

Matthew, numri një, do të thotë ‘dhuratë e Zotit’ dhe Winter tha se ka shumë konotacione pozitive që lidhen me të kur flitet me zë të lartë.

Julian, William, Isaiah dhe Leo plotësuan pesë emrat më të bukur të djemve në SHBA.

50 emrat më të bukur për vajza dhe djem [SHBA]:

 1. Matthew / Sophia
 2. Julian / Zoe
 3. William / Everly
 4. Isaiah / Sophie
 5. Leo / Riley
 6. Levi / Ivy
 7. Joseph / Paisley
 8. Theo / Willow
 9. Isaac / Ellie
 10. Samuel / Emily
 11. Miles / Evelyn
 12. James / Eva
 13. Elijah / Elena
 14. Luke / Chloe
 15. Noah / Nova
 16. Santiago / Penelope
 17. Owen / Lucy
 18. Logan / Lily
 19. Liam / Olivia
 20. Roman / Naomi
 21. Ryan / Emma
 22. Cooper / Natalie
 23. Jack / Sofia
 24. Maverick / Eleanor
 25. Anthony / Violet
 26. Ezekiel / Bella
 27. Carter / Luna
 28. Benjamin / Ella
 29. Lucas / Victoria
 30. Henry Isabella
 31. Jacob / Maya
 32. Lincoln / Natalia
 33. Mason / Amelia
 34. Nathan / Savannah
 35. Asher / Charlotte
 36. Jackson / Stella
 37. Andrew / Hazel
 38. Cameron / Athena
 39. Alexander / Maria
 40. Theodore / Autumn
 1. Adam / Kennedy
 2. Gabriel / Aurora
 3. Kingston / Alice
 4. Daniel / Aria
 5. David/  Harper
 6. Hunter / Serenity
 7. Dylan / Nora
 8. Muhammad / Grace
 9. Sebastian / Elizabeth
 10. Adrian / Hannah

50 emrat më të bukur për vajza dhe djem [Mbretëri e Bashkuar]:

 1. Zayn / Sophia
 2. Jesse / Zoe
 3. Charlie / Rosie
 4. Louie / Sophie
 5. William / Ivy
 6. Freddie / Phoebe
 7. George / Violet
 8. Ali Willow
 9. Daniel / Hannah
 10. Riley / Ellie
 11. Omar / Emily
 12. Arthur / Evelyn
 13. Rowan / Rose
 14. Leo / Eliza
 15. Joseph / Eva
 16. Theo / Chloe
 17. Harry / Penelope
 18. Noah / Lucy
 19. Toby / Ruby
 20. Jude / Lily
 21. Isaac / Olivia
 22. Teddy / Emma
 23. Samuel / Eleanor
 24. James / Bella
 25. Elijah / Luna
 26. Luke / Ella
 27. Edward / Thea
 28. Logan / Nancy
 29. Riley / Isabella
 30. Max / Maya
 31. Liam/  Amber
 32. Roman / Daisy
 33. Ryan / Amelia
 34. Jack / Anna
 35. Benjamin / Georgia
 36. Lucas / Charlotte
 37. Henry / Elizabeth
 38. Finn / Maria
 39. Jacob / Iris
 40. Mason / Aurora
 41. Nathan / Jasmine
 42. Alex / Alice
 43. Alexander / Eden
 44. Theodore / Jessica
 45. Adam / Aria
 46. David / Harper
 47. Hunter / Sienna
 48. Muhammad / Grace
 49. Sebastian / Ada
 50. Dylan / Erin

MË TEPËR

Mix18 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix24 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime29 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix35 minuta më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar37 minuta më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar40 minuta më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix47 minuta më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook