Lidhu me ne

Mix

Ja cila është arsyeja më e zakonshme pse njerëzit gënjejnë

People may lie in order to appear more honest: Study - The Week

Kur na gënjejnë, nuk mund të mos ndihemi të tradhtuar. Shpesh pyesim veten pse dikush vendosi të na gënjejë. Ndonjëherë ne fajësojmë edhe veten, duke pyetur nëse ne  nuk i kemi dhënë atij personi hapësirën për ndershmëri dhe I gjithë problem mund të jem unë.

Herë të tjera ne zemërohemi dhe mendojmë se ata duhet të kenë qenë një person i tmerrshëm për ta bërë këtë.

Çfarë e bën një person të gënjejë?

Studimi u realizua me qëllim për të shqyrtuar motivimet më të zakonshme të të gënjyerit. Studiuesit donin të gjenin lidhjen midis motivimeve të ndryshme për të gënjyer dhe tipareve të personalitetit. Kjo më pas do të na ndihmonte të dimë se kush ka më shumë gjasa të gënjejë.

Për të hetuar pse njerëzit gënjejnë, studimi rekrutoi 257 pjesëmarrës (103 prej të cilëve ishin gra) me një moshë mesatare 40 vjeç. Megjithatë, moshat e pjesëmarrësve variojnë nga 18-73 vjeç dhe kishin një demografi të gjerë të njerëzve me etni, arsim dhe punësim të ndryshëm. Studiuesit u prezantuan pjesëmarrësve me 11 motivime të gënjeshtrës dhe i pyetën nëse kishin gënjyer për këto arsye të veçanta dhe sa shpesh.

Pse njerëzit gënjejnë

Qëllimi kryesor i studiuesit ishte të shihte nëse kishte tipare specifike të personalitetit që mund të ndihmonin në përmirësimin e aftësisë sonë për të zbuluar gënjeshtrat. Ajo që ata gjetën ishte se njerëzit që kishin një nivel të lartë ndershmërie dhe përulësie gënjejnë më pak. Ata gjithashtu kishin gjasa të përfshiheshin në manipulim dhe shfrytëzim.

Ata me nivele të larta emocionaliteti, si ata që janë të shqetësuar ose të ndjeshëm nga ana tjetër, gënjejnë për të gënjyer për të shmangur situatat që ishin të pakëndshme dhe të sikletshme. Megjithatë, është mjaft interesante, empatia e tyre ndonjëherë i bënte të gënjejnë për arsye altruiste…

Presioni Social

Hulumtimi zbuloi se gënjeshtrat e tyre mund të parashikoheshin nga arsyet e tyre egocentrike për të gënjyer. Ata shpesh gënjyen me detyrim për të shmangur ndëshkimin. Megjithatë, ajo që është interesante për njerëzit ekstrovertë është se ata rrallë gënjejnë me qëllim të mbajtjes sekrete të informacionit personal. Në vend të kësaj, ata gënjejnë për të ruajtur një imazh. Ata duan të duken të shoqërueshëm dhe të sigurt në vetvete, ndaj gënjejnë nëse mendojnë se kanë nevojë të fshehin pjesë të vetes.

Arsyeja më e zakonshme pse njerëzit gënjejnë

Zgjidhja për motivimin më të madh dhe më të zakonshëm për të gënjyer janë arsyet altruiste. Njerëzit më së shpeshti gënjejnë me qëllime të supozuara të mira. Ata thonë gënjeshtra të bardha që mendojnë se do t’i mbrojnë të tjerët nga e vërteta. E vërteta dhemb, por a e meritojmë akoma?

Për t’iu përgjigjur kësaj, është e rëndësishme të mbani parasysh motivimet e tjera më të zakonshme, të cilat janë mbajtja sekrete e informacionit personal dhe shmangia e gjykimit. Ne gënjejmë në kontekste sociale, kryesisht nga frika. Kemi frikë nga reagimet e njerëzve ndaj të vërtetës. Kjo nuk është për t’u habitur. Në fund të fundit, për të qenë të sinqertë, duhet jo vetëm të kuptojmë se është e gabuar, por edhe të kemi një shkallë të lartë të vetëkontrollit për të mos iu nënshtruar impulsit për të mbrojtur veten dhe të tjerët.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix8 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix8 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore15 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal16 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook