Lidhu me ne

Mix

Psikologët tregojnë 7 arsyet kryesore pse njerëzit gënjejnë

Psikologët tregojnë 7 arsyet kryesore pse njerëzit

Sipas studiuesve dhe ekspertëve të psikologjisë, njerëzit nuk janë të sinqertë për shumë arsye. Ja çfarë duhet të dini.

7 arsyet kryesore pse njerëzit gënjejnë:

1 .Për arsye altruiste

Sado befasuese të duket, hulumtimi jashtë Kanadasë nga viti 2022 1 sugjeron se një nga motivimet më të zakonshme për të gënjyer është në fakt gënjeshtra për arsye altruiste ose pro-sociale. Këto janë gënjeshtrat që ne themi për t’i bërë të tjerët dhe veten tonë më të lumtur, të tilla si t’u themi fëmijëve se Babadimri është i vërtetë (pro-social) ose heqja e të vërtetave nga njerëzit që mund t’i lëndojnë ata kur dëgjojnë (altruiste).

2 .Nga fshehtësia

Një tjetër nga arsyet më të zakonshme të gënjeshtrës, sipas hulumtimit të lartpërmendur, është jashtë sekretit apo privatësisë. Në fund të fundit, ndonjëherë ne thjesht nuk duam që njerëzit të dinë disa gjëra për ne, dhe kjo mund të çojë në fije për t’i mbajtur ato gjëra të fshehura.

3 .Për të ruajtur imazhin e tyre

Disa njerëz do të gënjejnë për të shmangur ndjesinë e prekshme ose të ekspozuar, dhe turpin pasues që vjen me atë ekspozim. Gënjeshtra për diçka që ju e konsideroni të turpshme, apo edhe zbukurimi i arritjeve tuaja, do të llogaritet si gënjeshtër për të shmangur vlerësimin negativ.

4 .Për të shmangur ndëshkimin ose hakmarrjen

Njerëzit shpesh gënjejnë “sepse kanë frikë se personi do të zemërohet ose do të gjykojë ose do ta lërë”. Kjo mund të duket sikur t’i thuash mamasë tënde se bëre diçka që ajo e kërkoi, edhe pse nuk e bëre – ose t’i thuash partnerit se nuk ke tradhtuar kurrë, edhe nëse e ke bërë, për shembull.

5 .Nga detyrimi apo pakujdesia

Ndonjëherë njerëzit që gënjejnë nuk kanë një arsye të vërtetë. Ndërsa studimi vëren se kjo nuk është aq e zakonshme sa arsyet e mëparshme, ka vërtet gënjeshtarë të detyrueshëm. Gënjeshtarët kompulsivë priren të gënjejnë sepse kanë frikë se e vërteta do t’i bëjë ata të gjykohen ose refuzohen.

6 .Per kenaqesi

Përtej gënjeshtrës me detyrim pa arsye, ka njerëz që mund të kenë një lloj kënaqësie ose gëzimi nga gënjeshtra dhe manipulimi i njerëzve . “Ata janë gënjeshtarë të zakonshëm. Ata janë të varur prej saj,” “Është pjesë e fitores për ta – sociopatët gënjejnë gjatë gjithë kohës.”

7 .Për të nxjerrë diçka prej saj

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, ndonjëherë njerëzit mund të gënjejnë për të arritur një qëllim. Kjo mund të duket si të gënjesh në CV me shpresën për të gjetur një punë të re ose të gënjesh për hobet tuaja për të tërhequr një dashuri. “Njerëzit e shëndetshëm do të shfaqin gënjeshtra të orientuara drejt qëllimit herë pas here”, duke shtuar, “Kush nuk ka thënë po kur është pyetur nëse kanë të drejtë për zbritjen e studentëve?”

Askush nuk dëshiron të gënjehet, por sipas ekspertëve dhe hulumtimeve, njerëzit shpesh kanë arsye reale për të gënjyer, dhe ndonjëherë ato arsye janë edhe altruiste. Nëse ju kanë gënjyer, mbani mend se shpesh njerëzit e bëjnë këtë për të shmangur refuzimin ose zemërimin.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix3 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix10 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar11 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix11 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore11 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix11 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook