Lidhu me ne

Mix

Pas Twitter, Donald Trump mund të rikthehet në Facebook: “vendim së shpejti”

Trump bën thirrje : Largohuni nga Twitter dhe Facebook

Rivendosja e llogarisë së Donald Trump në Twitter, e vendosur nga Elon Musk, ka ngjallur jo pak polemika në rrjetet sociale. Megjithatë, Meta po reflekton edhe se çfarë duhet të bëjë në ditët e dy vjetorit të sulmeve në Kapitol Hill.

Siç raporton Washington Post, Meta e ndaloi Trumpin për një kohë të pacaktuar më 7 janar 2021 pas asaj që ndodhi me ndërtesat e parlamentit amerikan. Bordi Mbikëqyrës i kompanisë, një grup i pavarur ekspertësh të të drejtave të njeriut i përbërë gjithashtu nga akademikë dhe juristë që jep dënime detyruese për disa vendime të rrjetit social, konfirmoi ndalimin, por kritikoi Metën se nuk kishte vendosur kritere pas pezullimit pa afat.

Ky aspekt e ka shtyrë gjigantin e Mark Zuckerberg të reduktojë pezullimin në dy vjet dhe duke qenë se kjo kohë ka skaduar disa ditë më parë, tani është koha për vlerësime. Në fakt, Facebook do të duhet të kuptojë nëse llogaria e ish-qiramarrësit të Shtëpisë së Bardhë përfaqëson gjithashtu një rrezik për sigurinë publike dhe është thirrur të vendosë për një restaurim të mundshëm.

Një zëdhënës i Metës, duke konfirmuar se llogaria mbetet e pezulluar përkohësisht, tha se kompania “do të shpallë një vendim në javët në vijim, në përputhje me procesin që kemi përcaktuar”.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix10 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix10 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore17 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal18 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook