Lidhu me ne

Radar

“Shqipëria nuk zotëron asnjë satelit, i kemi si makinat me qira!”/ Besmir Semanaj zbulon koston miliona euro të satelitëve të Ramës

"Shqipëria nuk zotëron asnjë satelit, i kemi si makinat me

Besmir Semanaj, ekspert IT, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku ka folur për satelitët e kontraktuar nga qeveria shqiptare për 6 milionë euro. 

Sipas Semanajt, këto satelitë janë njëlloj si makinat me qira dhe kanë kosto të fshehura. Ai deklaroi se shërbimi që marrim nga satelitët, mund të bëhej me mënyra alternative dhe kosto të ulëta. 

Shqipëria nuk zotëron asnjë satelit. Shqipëria nuk ka ngritur satelitë, por ka marrë me qira dy emra. Përshembull, unë nuk kam buxhetin të ble Ferrari, por kam buxhetin që një jave ta mbaj Ferrarin me qira dhe të dukem si i pasur.  Ajo që ne vuajmë, është mungesa e transparencës, nuk kemi kontratë të publikuar. Kemi një kontratë të bërë publike nga hakerat.

E para, do të përdoret për agrikulturën, përfshirë luftën ndaj kanabisit, për ndërtimin pa leje dhe disa fusha të tjera. Shqipëria këto i ka mbuluar me drone, me fotografim nga ajri nga shteti Italian, etj.

Duke u bazuar se ajo që tha profesoresha e nderuar, që dy satelitë nuk mjaftojnë dhe duhet konstelacioni, nëse hapim kontratën, thuhet se nëse shtetit shqiptar, i nevojitet më shumë pamje, shteti do të paguajë 3 euro për kilometër katrorë. Shkon rreth 84 mijë euro i gjithë territori i Shqipërisë. Nëse Shqipëria do të merrte çdo muaj, do ti binte diku te 1 milion euro në vit. Pra për 3 vite do të kushtonte 3 milionë euro. Nëse kërkon video, është 17.25 euro për kilometër katrorë. Satelitët nuk do të përmbushin kërkesat e qeverisë, do të kërkojmë nga kompania shërbime të tjera, që janë kosto të fshehta.

Këto shërbime që mendohet se po ofrohen nga satelitët, i kemi patur. Të gjithë këto shërbime kanë qenë pa pagesë. Një pikë ka qenë menaxhimi i trafikut. Këto ti jep edhe Google me çmim qesharak, disa mijëra euro. Pra, kemi thjesht një fushatë marketing sikur Shqipëria u bë fuqi hapsinore.

Është njëlloj si çanta e Louis Vuitton që jepet si arritje e popullit shqiptar. Është fllusk sapuni, që e vërteton edhe heshtja e institucioneve. Askush nuk pranon të replikojë.

Vetëm në Shqipëri, blihet produkti dhe pastaj shohim për cfarë mund ta përdorim”, deklaroi Semanaj. 

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook