Lidhu me ne

Radar

‘Karma’ që po ndjek Arben Ahmetajn dhe rruga e ngjashme me Sajmir Tahirin

Në foto: Edi Rama, Arben Ahmetaj dhe Saimir Tahiri

Arben Ahmetaj u shkarkua nga detyra e zv-kryeministrit dhe ministrit për Rindërtimin në korrik të vitit 2022. Shkarkimi nuk ishte i papritur për të.

Edi Rama e lajmëroi largimin e tij gjithë romuze 24 orë para se të firmoste zyrtarisht largimin. Arben Ahmetaj kishte vite që akuzohej nga opozita si i korruptuar dhe po aq kohë ai përgjigjej. Ai ndaloi së bëri komente vetëm kur pozitat e tij u lëkundën përballë kryeministrit Rama.

Ai nuk foli kur u akuzua në media për përfshirje të tij në aferën e inceneratorëve, as kur u aludua më pas se kishte ‘dorëzuar’ bëmat për inceneratorët tek Monika Kryemadhi për të shpëtuar veten, as kur u hoq si drejtues politik i PS për qarkun e Vlorës, as kur nuk u thirr më në mbledhjen e kryesisë si anëtar i organit të lartë vendimmarrës, as kur disa media po kërkojnë me insistim se pse ai është kursyer nga dy prokurorë të SPAK gjatë hetimit për inceneratorët duke i nxjerrë disa pagesa në favor të tij, (me qëndrime në disa prej hoteleve më të shtrenjta në Europë) nga një prej personave të kërkuar, Klodian Zoto, e as kur Ahmetaj mbeti socialisti i paftuar në festat e fundvitit organizuar nga partia.

Arben Ahmetaj po hesht, por karma me shpejtësinë e “tigrit” po e ndjek nga pas. Ish-zyrtarja e Ministrisë së Rindërtimit dhe Programit të Reformave Alda Klosi, ( njeriu më i besuar i Ahmetajt kur ishte në qeveri), sot është në qendër të vëmendjes pas një shumë të madhe parash që pastruesja i ka vjedhur në banesën e marrë me qira.

Zyrtarisht është raportuar për 120 mijë euro ndërsa nuk dihet burimi i mbi 400 mijë eurove të tjera të gjetura në shtëpinë e sanitares Rozeta Dobi, pa folur pastaj për vlerën e bizhuve të vjedhura. Një debat sa etik e ligjor aq edhe moral për punonjës të administratës që iu gjenden shuma të mëdha parash në cash.

Debati i përgjegjësisë dhe llogaridhënies kalon në nivele të tjera kur flitet për ish-bashkëpunëtore të ngushtë të zyrtarëve me detyra të rëndësishme në qeveri si Arben Ahmetaj, shkruan Si. Alda Klosi është zyrtarja më e lartë e gjitha detyrave në qeveri e Arben Ahmetajt që prej 2016-ës e deri në korrik 2022.

Emri i Alda Klosit fillimisht mbeti sekret nga organet e Policisë. Për ta dorëzuar pa doreza më pas tek media jo vetëm si emër, por edhe dosjen e hetimit mbi deklaratat e saj dhe pastrueses. Gjithçka sheshit… 

Në prill të një viti më parë kur krisja me Arben Ahmetajn kishte marrë formë, kryeministri Rama ceku temën e “të vetëve” në një fjalim të gjatë në mbledhjen e kongresit të PS-së.

…në Sharrë, nuk punojnë kartat e kreditit, as parajsat fiskale nuk figurojnë në llogari. Madje, në Sharrë, më mirë përgatituni të shkoni siç dilja unë dikur në plazh, (cullak) se asgjë nuk iu dallon nga ata të tjerët atje. Kështu që, edhe kostumet lëruani djemve, se me burrat e kam. Mua nuk më kanë zgjedhur për të mbajtur nën sqetull këtu dhe për të mbrojtur nga drejtësia, aq më tepër në emër të Partisë Socialiste…”, shprehej Rama.

Kryeministri përmendi botën tjetër, edhe pse identikiti kujt i drejtohej ishte i qartë. E po aq edhe mesazhi. Por, në atë të sotmen, Saimir Tahiri “ylli në ngjitje” i qeverisë së tij ndodhet prapa dyerve të burgut.

Edhe Tahirin fillimisht e ndoqën akuzat, më pas ‘fati i keq’ nga truproja e deri tek dënimi i kushërinjve “të largët”, dorëzimi nga partia e në fund drejtësia. Edhe atëherë Tahiri heshti, pavarësisht zotimit se do të fliste për “të vërtetat” e tij

A është Arben Ahmetaj i dyti pas tij?

Rasti “Tahiri” tregoi se rrugët po duken të ngjashme…Dhe se asgjë nuk i lihet fatit, edhe pse në fillim gjithçka serviret si e tillë. 

MË TEPËR

Mix6 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix6 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix7 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook