Lidhu me ne

Kritike

Punësohet në Harvard, refuzohet nga Universiteti i Tiranës!

Nga Taulant Muka

Punësohet në Harvard, refuzohet nga Universiteti i Tiranës!

Dje, pata një telefonate me një kërkues Shqiptare qe po bën studimet postdoktorature ne Universitetin e Harvard-it.

Kishte mbaruar doktoraturat jashtë vendit, me publikime ne revistat me prestigjioze ne fushën ku bënte kërkim.

Ishte kthyer ne Shqipëri pas doktoraturat dhe kishte aplikuar për pune si lektor/kërkues ne Universitetin e Tiranës.

Universiteti i Tiranës e kishte refuzuar, pa asnjë komunikim te qarte pse. I riu me pas kishte aplikuar për pozicione te tjera jashtë vendit dhe nder te tjera, u pranua ne Harvard, ku dhe ai punon aktualisht.

Ky nuk është i vetmi rast qe dëgjojmë nga vendi ynë për te rinj dhe te reja te suksesshëm ne shkence qe institucionet tone universitare i refuzojnë, ndërkohë qe vendi ynë ka shume nevoje për potenciale te reja dhe një vizion te ri ne arsimin e larte dhe shkence.

Ne rrugëtimin për kthimin ne Shqipëri si akademik te shume te rinjve dhe te rejave qe kane studiuar dhe punuar jashtë, ministria e arsimit te kërkon dhe konvertimin e diplomave dhe titujve akademik.

Shkon ne Harvard, Oxford dhe Stanford, universitet lider ne bote, dhe asnjë prej tyre nuk te kërkon konvertim dhe njehsim diplome/titulli akademik. Vendi ynë qe ka universitetet me renditjen me te ulet ne rajon dhe Europe, e kërkon! Çmenduri!

Nëse e duam vendin tone, dhe duam zhvillim, duhet te fillojmë te ndërtojmë politika qe lehtësojnë, dhe jo bllokojnë thithjen e trurit!

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook