Lidhu me ne

Mix

Disa këshilla efektive për ata që kanë dhimbje fyti

Disa këshilla efektive për ata që kanë dhimbje të fytit

Mund të keni acarim, dhimbje ose kruajtje në fyt, kjo ju shkakton patjetër shqetësim dhe edhe ngrënia e pirja e ushqimit mund të bëhet problem.

Sidoqoftë ka disa metoda shtëpiake të cilat mund t’i provoni kur të keni dhimbje të fytit pasi me siguri do t’ju lehtësojnë.

Konsumimi i një luge mjaltë

Qoftë kollë apo acarim i fytit, ngrënia e një luge mjaltë mund të ndihmojë. Mund ta përzieni në qumësht ose në ujë së bashku me shafran Indie. Vetitë anti-bakteriale të mjaltit mund të qetësojnë fytin tuaj.

Gargara me ujë të kripur

Gjithçka që duhet të bëni është të ngrohni ujin dhe ta përzieni me pak kripë përpara se të bëni gargarë me përzierjen. Kjo mund të lehtësojë inflamacionin në fyt dhe të pastrojë rrugët e frymëmarrjes. Ju mund ta bëni këtë çdo 5 orë derisa infeksioni të largohet.

Pini çaj mente ose kamomil


Të ngarkuar me antioksidantë, secili prej këtyre çajrave mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe t’ju qetësojë fytin. Ato janë përdorur në mënyrë që herët për vetitë e tyre medicinale anti-inflamatore. Çaji me nenexhik është gjithashtu tepër aromatik dhe i përshtatshëm për mbrëmjet e dimrit.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix53 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix58 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook