Lidhu me ne

Mix

5 sjelljet e zakonshme të një sociopati: Mund të jenë të vështira për t’u dalluar

5 sjelljet e zakonshme të një sociopati: Mund të jenë

Nga David J. Lieberman/ Si psikoterapist, kam shpenzuar pjesën më të madhe të karrierës sime duke studiuar marrëdhëniet ndërpersonale dhe çrregullimet e personalitetit – dhe madje kam trajnuar personelin e ushtrisë amerikane, FBI-së dhe CIA-s.

Një temë që më duket më interesante është sociopatia, e cila është një term që përdoret për të përshkruar çrregullimin e personalitetit antisocial. Sociopatët mund të bëjnë kërdi në jetën tuaj dhe mund të jenë më të vështirë për t’u dalluar sesa psikopatët.

Sjelljet e zakonshme të një sociopati

1. E drejta në interes të tyre

Kur bëhet fjalë për përcaktimin e së drejtës dhe të gabuarës, për sociopatin, ajo që është e drejtë është thjesht ajo që është në interesin e tyre më të mirë. Nëse u shërben atyre mirë, ata besojnë se veprimet e tyre janë plotësisht të justifikuara.

2. Personaliteti i tyre është krijuar për magjepsur njerëzit në mënyrë që të lidhen dhe të manipulojnë

Ata zakonisht lënë një përshtypje të parë jashtëzakonisht të mirë dhe shfaqen si të ngrohtë, empatikë dhe madje altruistë.

3. Ata e dinë se si t’ju vlojnë gjakun.

Sociopatët dinë të shtypin butonat e duhur psikologjikë për të fituar kontrollin në një marrëdhënie. Pasi të kenë arritur një shkallë të pajtueshmërisë, ata do të kërkojnë të minojnë stabilitetin emocional të objektivit të tyre.

4. Prirjet e tyre më të këqija dalin në sipërfaqe kur mendojnë se po humbasin kontrollin mbi ju

Kur një sociopat zbulon se ju nuk jeni “i bindur”, ai do të kalojë në modalitetin e sulmit.

5. Ata shfaqin përulësi të rreme

Një tjetër dhuratë është cenueshmëria e rreme. Sociopatët mund të tregojnë “përulësi të madhe” duke e bërë veten të parë të butë dhe modest.

*David J. Lieberman është një psikoterapist

MË TEPËR

Mix43 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix49 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime53 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook