Lidhu me ne

Mix

5 sjelljet e zakonshme të një sociopati: Mund të jenë të vështira për t’u dalluar

5 sjelljet e zakonshme të një sociopati: Mund të jenë

Nga David J. Lieberman/ Si psikoterapist, kam shpenzuar pjesën më të madhe të karrierës sime duke studiuar marrëdhëniet ndërpersonale dhe çrregullimet e personalitetit – dhe madje kam trajnuar personelin e ushtrisë amerikane, FBI-së dhe CIA-s.

Një temë që më duket më interesante është sociopatia, e cila është një term që përdoret për të përshkruar çrregullimin e personalitetit antisocial. Sociopatët mund të bëjnë kërdi në jetën tuaj dhe mund të jenë më të vështirë për t’u dalluar sesa psikopatët.

Sjelljet e zakonshme të një sociopati

1. E drejta në interes të tyre

Kur bëhet fjalë për përcaktimin e së drejtës dhe të gabuarës, për sociopatin, ajo që është e drejtë është thjesht ajo që është në interesin e tyre më të mirë. Nëse u shërben atyre mirë, ata besojnë se veprimet e tyre janë plotësisht të justifikuara.

2. Personaliteti i tyre është krijuar për magjepsur njerëzit në mënyrë që të lidhen dhe të manipulojnë

Ata zakonisht lënë një përshtypje të parë jashtëzakonisht të mirë dhe shfaqen si të ngrohtë, empatikë dhe madje altruistë.

3. Ata e dinë se si t’ju vlojnë gjakun.

Sociopatët dinë të shtypin butonat e duhur psikologjikë për të fituar kontrollin në një marrëdhënie. Pasi të kenë arritur një shkallë të pajtueshmërisë, ata do të kërkojnë të minojnë stabilitetin emocional të objektivit të tyre.

4. Prirjet e tyre më të këqija dalin në sipërfaqe kur mendojnë se po humbasin kontrollin mbi ju

Kur një sociopat zbulon se ju nuk jeni “i bindur”, ai do të kalojë në modalitetin e sulmit.

5. Ata shfaqin përulësi të rreme

Një tjetër dhuratë është cenueshmëria e rreme. Sociopatët mund të tregojnë “përulësi të madhe” duke e bërë veten të parë të butë dhe modest.

*David J. Lieberman është një psikoterapist

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook