Lidhu me ne

Kryesore

Hakerat i hoqën br***kët shtetit, Rama mburret në Davos: Arritëm ta menaxhojmë më së miri dhe të ruajmë të dhënat

Hakerat i hoqën br***kët shtetit, Rama mburret në Davos:Rama në Davos

Sulmet kibernetike e goditën rëndë Shqipërinë, ndërsa hakerët iranianë i hoqën brekët shtetit dixhital dhe vijojnë të publikojnë të dhëna te ndjeshme të shqiptarëve. Prej verës së kaluar janë publikuar gjithçka që kanë institucionet shtetërore për çdo biznes dhe çdo shqiptar dhe ato dolën në shitje onlone për blerës të mundshëm. Qeveria shqiptare që ka harxhuar rreth 200 milionë euro për shërbimet online e pranoi shumë vonë dështimin dhe kërkoi ndihmën e SHBA-ve për të forcuar mbrojtjen nga sulmet kibernetike. Por, edhe pse hakerët vijojnë të nxjerrin të dhëna siç janë llogaritë bankare te kompanive dhe individëve në një bankë të nivelit të dytë dhe këcënojnë me publikime të tjera të rëndësishme, kryeministri Rama deklaroi në Forumin Ekonomik të Davosit dhe qeveria i ka përballuar më së miri sulmet.

Gjatë fjalës së tij, Rama u ndal edhe te sulmet kibernetike. Ai tha se në 6-7 vite 95% e shërbimeve kanë kaluar online dhe se vitin e kaluar Shqipëria u sulmua shumë rëndë nga Irani, mirëpo edhe pse nuk ka sistemet teknologjike të fundit arriti ta menaxhojë më së miri dhe arriti që të ruajë të dhënat.

“Ia dolëm të bëheshim për 6-7 vitet e fundit vendi që ka 95% shërbime tërësisht online. Nuk ka më nevojë të kontaktoni zyra. Kjo ka ndihmuar shumë. Por në të njëjtën kohë na ka ekspozuar shumë. Vitin e kaluar u sulmuam shumë rëndë nga Irani. Sigurisht bëmë me shumë vëmendje në çdo hap investigime me ekspertë të FBI-së dhe Microsoft dhe ende jemi të sulmuar, praktikisht ditë pas dite. Megjithatë, edhe pse nuk kemi një siguri kibernetike të fjalës së fundit, ne arritëm që të shmangim zhdukjen tërësore të sistemeve që kishim dhe praktikisht shmangëm humbjen e të dhënave, çka ishte edhe synimi i sulmit. Ne kemi rrezistuar mirë krahasuar me synimin e agresorëve. Bazuar në raportin ishte shumë e qartë që autorët kishin synim fundor fshirjen e sistemeve për të na kthyer te epoka e gurit”, tha Rama.

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook