Lidhu me ne

Kryesore

Hakerat i hoqën br***kët shtetit, Rama mburret në Davos: Arritëm ta menaxhojmë më së miri dhe të ruajmë të dhënat

Hakerat i hoqën br***kët shtetit, Rama mburret në Davos:Rama në Davos

Sulmet kibernetike e goditën rëndë Shqipërinë, ndërsa hakerët iranianë i hoqën brekët shtetit dixhital dhe vijojnë të publikojnë të dhëna te ndjeshme të shqiptarëve. Prej verës së kaluar janë publikuar gjithçka që kanë institucionet shtetërore për çdo biznes dhe çdo shqiptar dhe ato dolën në shitje onlone për blerës të mundshëm. Qeveria shqiptare që ka harxhuar rreth 200 milionë euro për shërbimet online e pranoi shumë vonë dështimin dhe kërkoi ndihmën e SHBA-ve për të forcuar mbrojtjen nga sulmet kibernetike. Por, edhe pse hakerët vijojnë të nxjerrin të dhëna siç janë llogaritë bankare te kompanive dhe individëve në një bankë të nivelit të dytë dhe këcënojnë me publikime të tjera të rëndësishme, kryeministri Rama deklaroi në Forumin Ekonomik të Davosit dhe qeveria i ka përballuar më së miri sulmet.

Gjatë fjalës së tij, Rama u ndal edhe te sulmet kibernetike. Ai tha se në 6-7 vite 95% e shërbimeve kanë kaluar online dhe se vitin e kaluar Shqipëria u sulmua shumë rëndë nga Irani, mirëpo edhe pse nuk ka sistemet teknologjike të fundit arriti ta menaxhojë më së miri dhe arriti që të ruajë të dhënat.

“Ia dolëm të bëheshim për 6-7 vitet e fundit vendi që ka 95% shërbime tërësisht online. Nuk ka më nevojë të kontaktoni zyra. Kjo ka ndihmuar shumë. Por në të njëjtën kohë na ka ekspozuar shumë. Vitin e kaluar u sulmuam shumë rëndë nga Irani. Sigurisht bëmë me shumë vëmendje në çdo hap investigime me ekspertë të FBI-së dhe Microsoft dhe ende jemi të sulmuar, praktikisht ditë pas dite. Megjithatë, edhe pse nuk kemi një siguri kibernetike të fjalës së fundit, ne arritëm që të shmangim zhdukjen tërësore të sistemeve që kishim dhe praktikisht shmangëm humbjen e të dhënave, çka ishte edhe synimi i sulmit. Ne kemi rrezistuar mirë krahasuar me synimin e agresorëve. Bazuar në raportin ishte shumë e qartë që autorët kishin synim fundor fshirjen e sistemeve për të na kthyer te epoka e gurit”, tha Rama.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook