Lidhu me ne

Kryesore

Berisha për inceneratorët: Në gropën e Sharrës po groposet sistemi i drejtësisë

Berisha për inceneratorët: Në gropën e Sharrës po

Në konferencën e përjavshme për mediat, kryedemokrati Sali Berisha foli për aferën e inceneratorëve, duke i mëshuar faktit se “koka” është Edi Rama. Sipas Berishës në gropën e Sharrës po fundoset edhe sistemi i drejtësisë, referuar mungesës së drejtësisë, siç e konsideron ai.

“Ndonëse prej dy vitesh është deklaruar me dhjetëra herë se qytetarët e qarkut të Tiranës, paguajnë 29 euro për çdo ton pleh, pa llogaritur transportin, kjo tarifë e cila në kontratë parashikohet për djegie. Kurse për depozitim ka një tarifë prej 11 eurosh.

Prej vitesh, Edi Rama, Erion Veliaj, presin euro, vjedhin çdo ditë dhjetëra-mijëra euro. Në total, diferenca prej 18 eurosh për çdo ton, shkon dhe depozitohet në kontot offshore të këtyre dy hajdutëve të paimagjinueshëm. Në fakt, aty nuk po groposoheshin, por aty po groposej sistemi i drejtësisë dhe shteti ligjor”, tha Berisha.

Ky i fundit theksoi se janë bërë 51 milionë euro pagesa nga qytetarët e Tiranës për kompanitë offshore.

“Janë bërë 51 milionë euro pagesa nga qytetarët e Tiranës për kontot offshore të Edi Ramës dhe Erion Veliajt, për plehra që dikur digjen, në një kohë kur as nuk digjen, por as nuk seleksionohen, siԷ u betua dhe rrahu gjoksin sipërmarrësi i plehrave, Edi Rama, nën betim para parlamentit shqiptar. Nuk ka akt më flagrant se afera e inceneratorëve. Nuk ka akt më të turpshëm se qëndrimi i drejtësisë ndaj kësaj afere”, shtoi ai.

Berisha: Olta Xhaçka, një mafioze që e ka vendin në burg!

Berisha: Olta Xhaçka, një mafioze që e ka vendin në burg!

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha është ndalur tek mandati i deputetes Olta Xhaçka, të cilin po e shqyrton Gjykata Kushtetuese. Sipas Berishës, kjo e fundit është nën presion nga klani Rama, për ta shpëtuar atë.

Në konferencën e përjavshme me gazetarët, Berisha e quajti Olta Xhaçkën mafioze, që e ka vendin në burg.

Berisha denoncoi Edi Ramën, Olsi Ramën, Artan Gaxhin dhe Amant Josifin si personat që po ndikojnë në vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

“Olta Xhacka duke përdorur pushtetin lidhjet e saj me klanin Rama, lidhje të kahershme. Nuk kam asgjë unë të hyj në lidhje të kahershme, por kur ato mjerojnë shqiptarët  unë cdo gjë do them. Janë vërsulur, Olsi, Edi, Artani, Josifi për të mposhtur gjykatën Kushtetutën. Një akt që do përbente atentat të vërtetë ndaj kushtetutës dhe një goditje mëshirë për luftën kundër korrupsionit.

Olta Xhacka me burrin e vetë kanë fituar statusin 5 mln të investitorit strategjik. Olta Xhacka ka inkriminuar kunatën e saj amerikane si ortake në këtë aferë. Olta Xhacka me këto veprime e ka vendin në burg dhe vetëm në burg. Tani kërkon të shpëtojë. Gjykata Kushtetuese në këtë rast ka kauzisin më të qartë dhe pikërisht për përpjekjen që bën Parlamenti për të shkelur kushtetutën ajo duhet ti dalë zot Kushtetutës. Të mendosh se të shpëtojë Olta, pse Edi Rama nuk pranoi të vijë në parlament kërkesa, nuk ka tallje më të madhe me qytetarët shqiptarë, të implikimit direkt të Edi Ramës, por edhe të atyre që mendojnë të gjykojnë në këtë mënyrë”, tha Berisha.

MË TEPËR

Mix6 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix7 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix7 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix7 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix7 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook