Lidhu me ne

Kryesore

Zyrtari i FBI në pranga, gazetari ngre pyetjen: A u përdorën paratë për shpalljen ‘non-grata’ të Berishës?

Zyrtari i FBI në pranga, gazetari ngre pyetjen: A u përdorën

Ish-agjenti kryesor i FBI-së Charles McGonigal në Nju Jork u arrestua për shkelje të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë pasi u përpoq të ndihmonte një oligark rus të hiqte listën e sanksioneve.

McGonigal nijhet si mik i kryeministrit Rama dhe në artikullin e CNN përmendet një shumë prej 225,000 dollarë që i është dhënë nga një punonjës i shërbimit sekret të FBI-së në Shqipëri.

Gazetari Klodian Tomorri në një postim në Facebook ka bërë një analizë të shkurtër mbi arrestimin e ish-zyrtarit të FBI-së dhe lidhjeve të mundshme të tij jo vetëm me Ramën, por edhe me ministrat e tjerë të qeverisë.

Tomorri shkruan se së pari nuk dihet origjina e 225 mijë dollarëve që McGonigal ka marrë në Shqipëri dhe nëse në këtë paradhënie janë përfshirë ose jo Rama me ministra të tjerë të qeverisë.

Tomorri ngre pikëpyetje dhe për një lobim që është bërë nga Shqipëria përpos 225 mijë dollarëve të dhëna kundrejt ish-zyrtarit. Gazetari shtron pyetjen nëse ky lobim lidhet me shpalljen ‘non-grata’ nga SHBA të kreut të PD-së Sali Berisha.

Postimi i gazetarit:

Është shumë interesante kjo historia e arrestimit të Mçonigal-it. Përveçse ekspozon publikisht modus-operandin e qeverisë shqiptare që korrupton çdo zyrtar të rëndësishëm që vjen nga Perëndimi për interesat e saj politike, kjo histori ngre shume pikëpyetje dhe lë vend për spekulime.

Së pari, nga dolën ato 225 mijë dollarët që i pagoi personi shqiptar Mçonigal-it? Janë para korrupsioni qeveritar? Që do të thotë se SPAK duhet të nisë komunikimin me autoritetet e SHBA-së dhe duhet të hapë paralelisht hetim në Shqipëri për korrupsion dhe pastrim parash. (Zbatim ligji)

Së dyti, aty thuhet se veç pagesës 225 mijë dollarë ka dhe një lobim tjetër. Nga mediat amerikane që kanë parë dokumentet e gjyqit, rezulton se personi shqiptar është bërë pentito dhe ka shërbyer si informator i FBI-së për një çështje tjetër lobimi, po te Mçonigal. Nuk del e qartë nëse lobimi i dytë është bërë për llogari të zyrtareve shqiptarë apo oligarkëve rusë. Këtu prapë hyn në veprim SPAK. (Zbatim ligji)

Së treti, a ka ndonjë mundësi që këto para të jenë përdorur si lobim edhe në shpalljen non-grata të Berishës? (Terren spekulativ)

Se katërti, mos ka transportuar dhe ndonjë valixhe nga ato lekët e lobimit të Partisë Demokratike në kohën e Bashës ky Mçonigal-i? (Terren spekulativ)

Së pesti, kryeministri e mbrojti publikisht këtë Mçonigal-in duke thënë se e ka mik. Mos ndoshta mbrojtja publike e kryeministrit ishte mesazh për Mçonigal-in që mos i trego shokët. (Terren spekulativ)

Se gjashti, tashmë është e sigurt që Shqipëria është ndyrë në këtë histori. Nga Shqipëria janë bërë pagesa, në aferë ka aktore shqiptarë etj, etj. Pyetja tani është, a është përfshirë drejtpërdrejt dhe vetë kryeministri apo ministra të qeverisë këtu? (Përfundim logjik)

Pra shumë, shumë pikëpyetje.

MË TEPËR

Sport12 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix13 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport13 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Mix13 orë më herët

OnePlus 11 pa sekrete: dizajni zbulohet në video teaser, lancimi është i afërt!

OnePlus 11 i ri u lançua në Kinë në fillim të janarit, por publikimi i tij ndërkombëtar nuk pritet para...

Mix13 orë më herët

Samsung Galaxy S23 do të jetë ultra rezistent: do të ketë Gorilla Glass Victus 2 të ri

Faqet tona vazhdojnë të jenë të mbushura me lajme dhe thashetheme për Galaxy S23 të ri që Samsung po përgatit...

Mix13 orë më herët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët J.K. Rowling, shkrimtarja e “Harry...

Radar13 orë më herët

“I kapa në loto”/ Flet e dashura e McGonigal: Solli një çantë plot me para

Dëshmia e të dashurës jashtëmartesore të ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, hedh dritë mbi jetën e tij të dyfishtë si...

Mix13 orë më herët

Foto/ Qytete idilike me ujëra termale që shërojnë trupin dhe shpirtin, 10 destinacionet spa më të njohura në Evropë

Nëse një udhëtim është për shumicën prej nesh një mënyrë e shkëlqyer për të shpëtuar nga përditshmëria shpesh e lodhshme,...

Mix13 orë më herët

Tetë mite të rreme mbi gjumin

Foto ilustruese Ekzistojnë një sërë mitesh mbi gjumin, të cilat shpeshherë interpretohen si fakte. Ja cilat janë 8 nga mitet...

Mix13 orë më herët

Kush ishte Georgina Rodríguez para se të takohej me Ronaldon

Kamariere dhe shitëse, kush ishte Georgina para se të takohej me Ronaldon Georgina Rodriguez është e lumtur në një lidhje me...

Facebook