Lidhu me ne

Mix

Antibiotikët, kur janë të dobishëm dhe kur jo!

Antibiotikët, kur janë të dobishëm dhe kur jo!

Antibiotiku është një nga ilaçet që lufton infeksionin në trup. Ndonjëherë është e domosdoshme që si fëmijët dhe të rriturit ta marrin këtë ilaç, por gjithmonë me recetën e mjekut.


Ftohja e zakonshme, gripi sezonal dhe infeksioni Covid-19 kanë kryesisht një simptomatologji të zakonshme, si ethe, dhimbje të fytit ose rrjedhje hundësh. Këtë vit janë regjistruar edhe viruse të tjera të frymëmarrjes që shkaktojnë ndër të tjera bronkiolite dhe otitis. Mjekët dhe farmacistët përballen me një kërkesë të shtuar për antibiotikë edhe në rastet kur administrimi i tyre nuk indikohet.


Pra, në cilat raste janë të dobishëm antibiotikët?
Zakonisht kur keni ftohje të zakonshme, rrjedhje hundësh, dhimbje fyti, Covid-19, bronkit në gjoks te fëmijët dhe të rriturit e shëndetshëm, nuk duhet të merret antibiotik. Kur bëhet fjalë për infeksion të veshit të mesëm mjeket janë në mëdyshje nëse duhet të merret apo jo ose varet nga rëndesa e infeksionit. Ndërsa kur bëhet fjalë për streptokok në fyt dhe kollë e rëndë atëherë duhet të merret me patjetër, por gjithmonë me recetë mjeku që edhe e di se çfarë antibiotiku është më i miri në këtë rast.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook