Lidhu me ne

Mix

Ka disa ushqime që “fshehin” më shumë sheqer sesa ju mund të mendoni!

Ka disa ushqime që "fshehin" më shumë sheqer sesa ju

Ekspertët rekomandojnë që gratë duhet të konsumojnë vetëm 24 gram sheqer në ditë, ndërsa burrave u lejohet deri në 36 gram. Por a e dini se një kuti sodë tashmë përmban gati 40 gram sheqer? Dakord, të gjithë e dinë se pijet e gazuara janë të pasura me sheqer, por shumë nuk janë të vetëdijshëm që një kanaçe me supë domate mund të mbajë deri në 20 gram sheqer dhe lëngu i mollës ka rreth 25 gram sheqer.

Njihuni me disa ushqime të caktuara që dikur supozonim se ishin mundësi të shëndetshme me sheqer të ulët por në fakt kanë shumë sheqer:

Kos me pak yndyrë

Ndërsa ushqimet me pak yndyrë mund të jenë joshëse për ata që përpiqen të bëjnë një mënyrë jetese më të shëndetshme, jo të gjitha janë në të vërtetë veçanërisht kur bëhet fjalë për kos. Një porcion kos i thjeshtë me yndyrë të plotë ka 4.7 gram sheqer, ndërsa një porcion kos grek mund të ketë deri në 6 deri në 12 gram sheqer. Shtimi i sheqerit në opsionet me pak yndyrë përdoret për të kompensuar humbjen e aromës dhe qëndrueshmërisë që vjen nga yndyra. Shumë kos me yndyrë të ulët dhe me aromë përmbajnë gjithashtu forma jo të shëndetshme të ëmbëlsuesve, si sakaroza ose shurupi i misrit me fruktozë të lartë.

‘Ketchup’

Ketchupi ka një kombinim të aromave të ëmbla, të tharta dhe është më i popullarizuar në hamburgerët e ushqimit të shpejtë për patatet e skuqura. Sidoqoftë, një lugë e vetme e kësaj është e barabartë me vendosjen e një kubi të tërë sheqeri në gojën tuaj. Përmban afërsisht 4 gram sheqer për lugë gjelle. Shumica e shisheve komerciale të ketchup përmbajnë sasi të konsiderueshme të shurupit të misrit me fruktozë të lartë, të cilat janë të lidhura me mbipeshën dhe sëmundjet e zemrës.

Gjalp kikiriku

Gjalpi i kikirikut është një burim i njohur i proteinave. Ndërsa llojet natyrale të gjalpit të kikirikut përmbajnë pak ose aspak sheqer, shumë variante komerciale janë të mbushura me vajra jo të shëndetshëm dhe sheqerna të shtuar. Disa marka të njohura mund të kenë deri në 8 gram sheqer për 2 lugë. Dietologët rekomandojnë leximin e etiketave të përbërësve të gjalpit të kikirikut në mënyrë që të shihni se cilat janë më natyralet dhe të shëndetshmet.

Patate të skuqura

Patatet e kripura duket se nuk barazohen me sheqerin, por një qese me patate të skuqura mund të ketë rreth 3%-5% përmbajtje sheqeri. Kjo është veçanërisht e zakonshme në patate të skuqura me aromë të tilla si ‘Barbecue’, djegës i ëmbël, ose patate të skuqura misri. Në varësi të sa patate të skuqura hani, 15 patate të skuqura me aromë Barbecue mund të kenë tashmë 2 gram sheqer. Patatet e skuqura gjithashtu përmbajnë shumë karbohidrate, të cilat trupi juaj i shndërron në një formë sheqeri të quajtur glukozë. Nutricionistët këshillojnë që patatinat, duhet të hahen me masë për të parandaluar ndonjë sëmundje.

MË TEPËR

Sport11 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix11 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport11 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Mix12 orë më herët

OnePlus 11 pa sekrete: dizajni zbulohet në video teaser, lancimi është i afërt!

OnePlus 11 i ri u lançua në Kinë në fillim të janarit, por publikimi i tij ndërkombëtar nuk pritet para...

Mix12 orë më herët

Samsung Galaxy S23 do të jetë ultra rezistent: do të ketë Gorilla Glass Victus 2 të ri

Faqet tona vazhdojnë të jenë të mbushura me lajme dhe thashetheme për Galaxy S23 të ri që Samsung po përgatit...

Mix12 orë më herët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët J.K. Rowling, shkrimtarja e “Harry...

Radar12 orë më herët

“I kapa në loto”/ Flet e dashura e McGonigal: Solli një çantë plot me para

Dëshmia e të dashurës jashtëmartesore të ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, hedh dritë mbi jetën e tij të dyfishtë si...

Mix12 orë më herët

Foto/ Qytete idilike me ujëra termale që shërojnë trupin dhe shpirtin, 10 destinacionet spa më të njohura në Evropë

Nëse një udhëtim është për shumicën prej nesh një mënyrë e shkëlqyer për të shpëtuar nga përditshmëria shpesh e lodhshme,...

Mix12 orë më herët

Tetë mite të rreme mbi gjumin

Foto ilustruese Ekzistojnë një sërë mitesh mbi gjumin, të cilat shpeshherë interpretohen si fakte. Ja cilat janë 8 nga mitet...

Mix12 orë më herët

Kush ishte Georgina Rodríguez para se të takohej me Ronaldon

Kamariere dhe shitëse, kush ishte Georgina para se të takohej me Ronaldon Georgina Rodriguez është e lumtur në një lidhje me...

Facebook