Lidhu me ne

Radar

Lufta / Rusia po i afrohet 180 000 viktimave në Ukrainë

Russia-Ukraine war: List of key events, day 324 | Russia-Ukraine war News |  Al Jazeera

Shefi i ushtrisë norvegjeze: Rusia po i afrohet 180 000 viktimave në Ukrainë

Shefi ushtrisë norvegjezë, Eirik Kristoffersen, ka deklaruar gjatë një interviste për Tv2 se viktimat ruse në luftën në Ukrainë po i afrohen shifrës 180 000, përfshirë të vrarë dhe të plagosur. 

 Humbjet ukrainase janë ndoshta mbi 100 000, të vdekur apo të plagosur. Ukraina ka rreth 30 000 civilë të vdekur në këtë luftë tmerrshme 

është shprehur gjenerali norvegjez. 

Shifrat e Kristoffersen përafrohen me deklarimet amerikane, ndërkohë që ushtaraku norvegjez ka shtuar se pavarësisht kësaj, Rusia është në gjendje ta vazhdojë gjatë këtë luftë. 

Nëse konfirmohen si të vërteta ato mund të quhen katastofike pasi rezulton se Rusia ka humbur mbi 16 000 trupa në muaj, diçka që i ngjan një makine grirëse. Për krahasim, amerikanët humbën 58 mijë trupa në Vietnam, në një luftë disa vjeçare, ndonëse duhet thënë se Vietnami nuk ishte Ukraina në kapacitete. Në çdo rast asnjë prej palëve të përfshira drejtpërdrejt në konflikt nuk ka pranuar pretendime të tilla, ndonëse nuk ka një përgënjeshtrim të prerë të tyre. 

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Audiopërgjimet për gjobëvënie, Tiku i Rilindjes furnizohet nga familja Rama, ndaj ka imunitet

Audiopërgjimet për gjobëvënie, Berisha: Tiku i Rilindjes furnizohet nga familja Rama, ndaj ka imunitet Berisha tha se Doçi furnizohet me...

Mix3 orë më herët

Sa magnez i nevojitet trupit? – A Jeni duke marrë mjaftueshëm magnez, jetik për shëndetin

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin. Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, përfshirë funksionin...

Mix3 orë më herët

A është e shëndetshme tërshëra? Ja vlerat ushqyese që përmban dhe përfitimet prej saj

Tërshëra është një burim energjie i shëndetshëm, e pasur me vlera ushqyese për shëndetin. Shtimi i tërshërës në dietën e përditshme...

Mix3 orë më herët

5 arsyet me te shpeshta pse femija s’ka oreks, nuk ha …

Shpesh fëmijët nuk kanë oreks, madje refuzojnë edhe ushqimet e tyre të preferuara. Kjo gjë është shumë shqetësuese për nënat...

Mix3 orë më herët

Vizita e pare tek dentisti per femijen

0Shumica e fëmijëve nuk e kanë bërë vizitën e tyre të parë tek dentisti deri pas moshës 2 vjeçare. Në...

Mix4 orë më herët

10 njerëzit më të pasur në botë aktualisht sipas Forbes

Këtu janë 10 njerëzit më të pasur në botë në 2023, sipas Forbes. Çmimet e aksioneve luhaten në mënyrë rutinore,...

Mix4 orë më herët

Motra e Olta Gixharit ironizon Kiarën me një foto

Nominimet e javës së kaluar çuan ‘kokë më kokë’, Olta Gixharin dhe Kiara Titon. Lidhur me nominimet brenda BBVIP ka...

Mix4 orë më herët

Dj Diplo thyen rekordin e Oprah Winfrey

DJ i famshëm botëror Diplo më në fund përmbushi premtimin e tij për të përfunduar një maratonë dhe theu rekordin...

Mix5 orë më herët

iPhone 15 Pro do të ketë kornizë titani

Thashethemet më e fundit e iPhone 15 na jep një ide të ekraneve të tyre. Një treshe panelesh xhami të...

Kryesore5 orë më herët

Berisha: Këto zgjedhje janë ndarja përfundimtare e PD me Alibeajn dhe Bashën!

Berisha në konferencë me gazetarët u shpreh sot se këto zgjedhje e ndajnë përfundimisht PD nga Alibeaj, duke e bërë...

Facebook