Lidhu me ne

Radar

Mbaron dënimi për Donald Trump. Rikthehet në Facebook dhe Instagram

Mbaron dënimi për Trump. Rikthehet në Facebook dhe Instagram

Facebook dhe Instagram ka rikthyer në platforma ish-presidentin amerikan Donald Trump. Dënimi për të mbaroi.

Trump u pezullua nga të gjitha rrjetet sociale pasi u akuzua për nxitje të dhunës në protestën dhe sulmin ndaj Capitol Hill.

Meta ka bërë një deklaratë të gjatë sqaruese për largimin e Trump dhe rikthimin e tij. Sigurisht edhe për çfarë e pret nëse shkelja përsëritet.

“Mediat sociale i kanë rrënjët në besimin se debati i hapur dhe rrjedha e lirë e ideve janë vlera të rëndësishme. Si rregull i përgjithshëm, ne nuk duam të pengojmë debatin e hapur, publik dhe demokratik në platformat e Meta-s, veçanërisht në kontekstin e zgjedhjeve në shoqëritë demokratike si Shtetet e Bashkuara. Publiku duhet të jetë në gjendje të dëgjojë se çfarë thonë politikanët e tyre – të mirën, të keqen dhe të shëmtuarën – në mënyrë që ata të mund të bëjnë zgjedhje të informuara në kutinë e votimit. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka kufij për atë që njerëzit mund të thonë në platformën tonë. Kur ekziston një rrezik i qartë i dëmtimit të botës reale Meta mund të veprojë.

Dy vjet më parë, ne ndërmorëm veprime në rrethana ekstreme dhe shumë të pazakonta. Ne pezulluam për një kohë të pacaktuar llogaritë e presidentit të atëhershëm të SHBA, Donald Trump në Facebook dhe Instagram pas lavdërimit të tij për njerëzit e përfshirë në dhunën ndaj Capitol, më 6 janar 2021. Më pas ia referuam atë vendim Bordit Mbikëqyrës – një organ ekspert i krijuar si një kontroll i pavarur. Bordi e la në fuqi vendimin, por kritikoi natyrën e hapur të pezullimit dhe mungesën e kritereve të qarta se kur dhe nëse llogaritë e pezulluara do të rikthehen, duke na drejtuar që të shqyrtojmë çështjen për të përcaktuar një përgjigje më proporcionale.

Në përgjigje të Bordit, ne vendosëm një pezullim të kufizuar me kohë prej dy vitesh nga data e pezullimit fillestar më 7 janar 2021 – një kohëzgjatje e paprecedentë për një pezullim të tillë.

Pezullimi ishte një vendim i jashtëzakonshëm i marrë në rrethana të jashtëzakonshme. Tani periudha kohore e pezullimit ka kaluar.

Në rast se zoti Trump poston përmbajtje të mëtejshme dhunuese, përmbajtja do të hiqet dhe ai do të pezullohet nga një muaj deri në dy vjet, në varësi të shkeljes”, shkruhet në deklaratën e Meta.

MË TEPËR

Mix13 orë më herët

3 shenjat më gënjeshtare të zodiakut

Ata nuk kanë asnjë ndjenjë. Foto ilustruese PESHORJA Peshorja dhe sharmi i tyre shkojnë dorë për dore. Por kini kujdes...

Mix13 orë më herët

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”?

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”? Skena e vështirë, të brendshmet...

Radar13 orë më herët

“Gjueti shtrigash”, Donald Trump kritikon prokurorët që po kryejnë hetime ndaj tij

Ish presidenti Donald Trump shfrytëzoi takimin e parë me mbështetësit në kuadër të fushatës presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024...

Mix13 orë më herët

Arrestohet aktori i Creed III. Jonathan Majors akuzohet se sulmoi një grua

Aktori i Creed III, Jonathan Majors, është arrestuar me akuza për mbytje, sulm dhe ngacmim. Departamenti i Policisë së Nju...

Mix13 orë më herët

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në...

Mix13 orë më herët

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet....

Mix13 orë më herët

Mjeshtrat e Feng Shui tregojnë ritualin e lashtë për të tërhequr dashurinë

Në Feng Shui, fusha e marrëdhënieve romantike dhe dashurisë është shumë e rëndësishme. Përveç simboleve të njohura, që aktivizojnë zonën e...

Mix14 orë më herët

Ja pse një gruaje i duhen takat e larta!

Nëse jeni një grua që vesh taka të larta çdo ditë në punë, dikush që i vesh ato vetëm në...

Mix14 orë më herët

Përse Laura Pausini zgjodhi një unazë martese të zezë

Pas më shumë se 17 vitesh bashkë, Laura Pausini vendosi të kurorëzonte dashurinë me Paolon, me të cilin ka edhe...

Mix14 orë më herët

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë çifti më i ri i showbizit

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë bashkë. Të dy janë fotografuar në rrugët e Tokios duke shkëmbyer puthje pasionante. Lajmi...

Facebook