Lidhu me ne

Radar

Agjent influent/ Çfarë do të thotë shprehja që përdori Berisha për Ramen

Agjent influent/ Çfarë do të thotë shprehja që

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka renditur arsyet pse kryeministri Edi Rama është agjent influent i Putinit. Në mbledhjen e grupit, Berisha foli për lidhjet e Ramës me ish-agjentin e FBI-së,  Charles McGonigal dhe oligarkut rus Oleg Deripaska, kompania e së cilit ndërton hidrocentralet në Shqipëri.

Berisha tha se agjent influent është një person që ka një status dhe për të influencuar publikun në qëndrime, drejtime dhe politika të caktuar siç i intereson një fuqie tjetër.

Por çfarë do të thotë “agjent influent”?

Një agjent influent/ndikues është një agjent i një niveli të caktuar që përdor pozicionin e tij për të ndikuar në opinionin publik ose në vendimmarrje për të prodhuar rezultate të dobishme për vendin, shërbimi i inteligjencës së të cilit drejton agjentin.

Agjentët influent janë shpesh agjentët më të vështirë për t’u zbuluar, pasi rrallëherë ka prova materiale që i lidhin ata me një fuqi të huaj. Më së shpeshti ato u shërbejnë interesave të një fuqie të huaj në një nga tre mënyrat: ose si agjent i kontrolluar i rekrutuar dhe kontrolluar drejtpërdrejt nga një fuqi e huaj; si një “kontakt i besuar” që bashkëpunon me vetëdije për të çuar përpara interesat e huaja, por që nuk rekrutohet ose kontrollohet drejtpërdrejt nga një fuqi e huaj; ose si një “idiot i dobishëm” që është plotësisht i pavetëdijshëm se si veprimet e tyre çojnë përpara interesat e një fuqie të huaj.

Termi “agjent influent” përdoret shpesh për të përshkruar si individët ashtu edhe organizatat e përfshira në operacionet e ndikimit. Individët e përfshirë në këtë lloj operacioni ndikimi mund të shërbejnë në fushat e gazetarisë, qeverisë, artit, punës, akademisë ose një sërë fushash të tjera profesionale.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix8 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix8 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore15 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal16 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook