Lidhu me ne

Radar

Lufta në Ukrainë, çfarë pritet të ndodhë në pranverë

Lufta në Ukrainë, çfarë pritet të ndodhë në

Një ofensivë e re nga të dyja palët pritet në pranverë. Zëvendës-Marshali në pension Sean Bell ka bërë një analizë të asaj që Ukraina dhe Rusia do të bëjnë muajt e ardhshëm.

Bell i tha Sky News se lufta në dimër është “me të vërtetë e vështirë”. Kur të vijë pranvera, toka do të ngurtësohet dhe një ofensivë pranverore mund të fillojë, shtoi ai.

“Të dyja palët pritet të nisin ofensiva të mëdha. Unë nuk mund të hyj brenda kokës së Putinit apo kokës së Zelenskyit, por nga një perspektivë ushtarake dhe pasi të diskutojmë me analistët, ne mund të kemi një goditje të shpejtë”, tha ai.

Duke parë perspektivën ruse, Bell tha se forcat e Putinit “pothuajse me siguri” do të kërkojnë të mbrojnë zonat në veri.

“Ai pothuajse me siguri do të kërkojë gjithashtu të përforcojë pozicionet rreth Zaporizhzhia për të ndaluar ukrainasit që të depërtojnë atje. Fokusi kryesor do të jetë rreth Bakhmutit,” shtoi ai.

Nga perspektiva ukrainase, me shumë gjasa do t’i shohim ata të përpiqen të kufizojnë përparimin rus pranë Bakhmutit dhe gjithashtu linjat e Rusisë në veri, tha Bell.

Ky i fundit shtoi se “gjëja kryesore” që ne presim nga ukrainasit është një shtytje pranë jugut për të “thyer vijën nga Krimeja deri në Donbas”.

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

3 shenjat më gënjeshtare të zodiakut

Ata nuk kanë asnjë ndjenjë. Foto ilustruese PESHORJA Peshorja dhe sharmi i tyre shkojnë dorë për dore. Por kini kujdes...

Mix12 orë më herët

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”?

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”? Skena e vështirë, të brendshmet...

Radar12 orë më herët

“Gjueti shtrigash”, Donald Trump kritikon prokurorët që po kryejnë hetime ndaj tij

Ish presidenti Donald Trump shfrytëzoi takimin e parë me mbështetësit në kuadër të fushatës presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024...

Mix12 orë më herët

Arrestohet aktori i Creed III. Jonathan Majors akuzohet se sulmoi një grua

Aktori i Creed III, Jonathan Majors, është arrestuar me akuza për mbytje, sulm dhe ngacmim. Departamenti i Policisë së Nju...

Mix12 orë më herët

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në...

Mix12 orë më herët

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet....

Mix12 orë më herët

Mjeshtrat e Feng Shui tregojnë ritualin e lashtë për të tërhequr dashurinë

Në Feng Shui, fusha e marrëdhënieve romantike dhe dashurisë është shumë e rëndësishme. Përveç simboleve të njohura, që aktivizojnë zonën e...

Mix12 orë më herët

Ja pse një gruaje i duhen takat e larta!

Nëse jeni një grua që vesh taka të larta çdo ditë në punë, dikush që i vesh ato vetëm në...

Mix12 orë më herët

Përse Laura Pausini zgjodhi një unazë martese të zezë

Pas më shumë se 17 vitesh bashkë, Laura Pausini vendosi të kurorëzonte dashurinë me Paolon, me të cilin ka edhe...

Mix12 orë më herët

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë çifti më i ri i showbizit

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë bashkë. Të dy janë fotografuar në rrugët e Tokios duke shkëmbyer puthje pasionante. Lajmi...

Facebook