Lidhu me ne

Mix

7 thënie nga Buddha që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni

7 thënie nga Buda që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni

Buda

Siddartha Gautama, i njohur si Buda, ishte një nga filozofët më të mëdhenj të lashtë që lindi në Indi rreth shekullit të gjashtë para Krishtit. Ai themeloi budizmin më shumë se 2500 vjet më parë dhe miliona njerëz vazhdojnë ta ndjekin fenë e tij sot, sepse mesazhi i tij është i thellë edhe sot e kësaj dite. Në një botë me ndikues në mediat sociale, ai është, pa dyshim, një nga ndikuesit më të mëdhenj të të gjitha kohërave së bashku me figura të tjera të rëndësishme.

Mesazhi i tij ndahet ende në mbarë botën, sepse ai ishte përpara kohës së tij. Ai ndau mençurinë e tij që na bëri të mendojmë për jetën tonë. Shumë njerëz nuk e kanë idenë se si të pushojnë dhe të reflektojnë për jetën e tyre, sepse janë të zënë me shkollën dhe punën, por jeta është menduar të jetë e thjeshtë. Nëse e gjithë bota do t’i zbatonte mësimet e Budës, ne do të jetonim në harmoni paqësore me njëri-tjetrin dhe do të ishim plot dhembshuri për njëri-tjetrin.

Në këtë artikull po ndajmë me ju 7 thënie të tij që do të ndryshojnë mënyrën se si mendoni nëse i zbatoni me mençuri.

“Të mbash zemërimin është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.”

Të ndiheni të zemëruar gjatë gjithë kohës është jashtëzakonisht e dëmshme për shëndetin tuaj mendor. Ju vetëm po ia jepni fuqinë tuaj dikujt tjetër që ju bëri të ndiheni të zemëruar dhe të jeni të zemëruar me dikë nuk do të ndikojë aspak tek ai.

“Atë që mendoni, ju e krijoni, atë që ndjeni, ju e tërhiqni, atë që imagjinoni, ju bëheni.”

Ky është bërë rregulli kryesor në bashkësinë shpirtërore moderne. Mendja juaj është mjeti më i fuqishëm që keni. Kini kujdes se si mendoni dhe ndjeheni. Çfarëdo që mendja mendon, ajo bëhet e vërtetë.

“Problemi është se ju mendoni se keni kohë të pakufijshme.”

Ne duam të jetojmë përgjithmonë në këtë tokë, por vjen një ditë kur duhet të themi lamtumirë dhe të largohemi nga kjo botë.
Gabimi më i madh është të jetoni jetën tuaj duke lënduar njerëzit gjatë gjithë kohës dhe të mos përballeni kurrë me veten deri në ditën që do të vdisni… dhe të kompensoni gabimet tuaja është tepër vonë në momentin që do të vdisni.

“Mos qëndroni në të kaluarën, mos ëndërroni për të ardhmen, përqëndroni mendjen në të tashmen.”

Bëhet e vështirë të jetosh jetën nëse ende mbart faje nga e shkaura dhe je në ankth për të ardhmen.

“Ka vetëm dy gabime që mund të bëhen gjatë rrugës drejt së vërtetës; duke mos shkuar deri në fund dhe duke mos filluar.”

Mund t’ju them, është më mirë të provoni dhe të mendoni “Të paktën e bëra”, sesa të mos provoni kurrë dhe të mendoni “Do të doja ta kisha bërë”. Gabimi më i madh është të mos bësh kurrë atë që ke dashur të bësh, sepse kështu ka thënë familja jote dhe miqtë mendojnë se është një qëllim joreal. Nuk duhet të shqetësoheni kurrë për atë që dikush mendon për udhëtimin tuaj, është udhëtimi juaj, i askujt tjetër.

“Të mbani trupin tuaj të shëndetshëm është një detyrë, përndryshe nuk do të jeni në gjendje ta mbani mendjen tonë të fortë dhe të pastër.”

Kujdesi për trupin tuaj është një nga detyrat më të rëndësishme në jetën tuaj.

“Nuk ka mjaft errësirë në të gjithë botën për të shuar dritën e një qiriri të vogël.”

Do të thotë se asnjë e keqe në këtë botë nuk mund ta ndalojë dikë që të ndriçojë dritën e tij në këtë botë.

/medium

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook