Lidhu me ne

Radar

Gafa e deputetit të PS, “shpall” hero të Dibrës, Hajredin Pashën

Gafa e deputetit të PS, “shpall” hero të Dibrës,

Deputeti socialist, Tonin Gogu, ka rënë ‘pre’ e një gafe. Gogu e ka cilësuar Hajredin Pashën si heroin e të gjithë dibranëve, referuar këngës së dedikuar luftimeve përballë Perandorisë Osmane.

“170 vite këngë e lavdi, dedikuar Hajredin Pashës, heroit të gjithë dibranëve. Një prej dedikimeve që ndër breza është trashëguar e vijon të ngjallë njësoj emocione”, ka shkruar Gogu në Facebook.

Si për të mos mjaftuar kjo, socialist ii shton gafës edhe hashtaget e krijuyara në emër të ish-gjeneralit osman Pashës #hajredinpasha #hero #song #dibra #history. 

Pasi postimi filloi të bëhej viral në media, Gogu e ka korrigjuar postimin, duke e bërë “170 vite këngë e lavdi dedikuar heronjve dibranë. Një prej dedikimeve që ndër breza është trashëguar e vijon të ngjallë njësoj emocione.”

Në fakt, Hajredin Pasha, edhe për Gogun që nuk e di, nuk ka qenë hero për dibranët. Hajredin Pasha ka qenë një ish-gjeneral i dërguar asokohe në vitet 1844 nga Perandoria Osmane për të pushtuar Shqipërinë.

Ushtria me në krye gjeneralin fanëkeq Hajredin Pasha, marshoi nga Selaniku në Shkup, Gostivar, Grykë e Radikës, Gjoricë. Qëndresën e parë Hajredin Pasha e hasi në Rekë ku banorët i shkaktuan 3000 të vrarë e të plagosur.

Qëndresa e dytë u bë në në Gjoricë të Dibrës, buzë Drinit të Zi më 25 korrik 1844. 

Gafa e deputetit të PS, “shpall” hero të Dibrës,

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix5 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix5 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix6 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook