Lidhu me ne

Radar

Toni Gogu mund t’u premtojë dibranëve ngritjen e monumentit të Hajredin Pashës në sheshin qendror të Peshkopisë

Nga Hysni GurraA është Hitleri hero i hebrenjve?Fotomontazh: Hysni Gurra dhe Toni Gogu

A është Hitleri hero i hebrenjve?
A është Putini hero i ukrainasve?
A është Sadami hero i kuvajtianëve?
A është sulltan Murati heroi i krutanëve?
Këto pyetje retorike nuk janë pa kuptim, nëse shikoni postimin e çuditshëm të një ylli në ngjitje të shumicës së sotme parlamentare.
Për nënkryetarin e Grupit Parlamentar të partisë Socialiste, Toni Gogu, Hajredin Pasha është hero i dibranëve dhe dibranët kanë 170 vjet që i këndojnë.
Toni ka dëgjuar këngën, i ka pëlqyer linja melodike, ndoshta edhe zëri i këngëtarëve, por ose nuk i kupton dibranët kur flasin ose nuk e ka haberin nga historia.
Shoku Toni,
Hajredin Pasha nuk është hero i dibranëve. Hajredin Pasha i ka “bërë” hero dibranët.
Shoku Toni,
Dibranët më 1844 kanë luftuar kundër Hajredin Pashës.
Lexo shoku Toni edhe pak tekstin e këngës dhe po nuk e kuptove fute në google translate.
Hajredin Pasha o mor’ kryhutaqe
S`lidhet Dibra more me kerbaçe
Hajredin Pasha more ku e ke ushtrine
Malete Dibres o mor’ mi kan’ gri
Malet e Dibres more kan’ met o te tane
Nuk jan pak o mor’ , por 12000 mije
Jo ma pak o se 12000
kane mbet o ne llogore ne dhe pa i shti
Kështu Toni, mirë është që historia të respektohet, por jo të dhunohet.
Ky postim i çuditshëm i nëkryetarit të Grupit Parlamentar Socialist të kujton deklaratën guximtare të Elisa Spiropali që Don Kishotin e dinte personazh të letërsisë shqipe.
Në fakt pa Edi Ramën nuk do të kishim ngritjen e llumit dhe injorancës në nivele kaq të larta.
Po të ishte gjallë Fan Noli do të shkruante
Historinë sot ç’na e kalli
Toni Gogu e Spiropali
Hajredin Pasha e don Kishoti
Dolën shqiptar prej kah moti
A ka më keq se kaq? Sigurisht. Meqë jemi në fushatë elektorale Toni Gogu mund t’u premtojë dibranëve ngritjen e monumentit të Hajredin Pashës në sheshin qendror të Peshkopisë.
Dhe këto premtime socialistët i qajnë dhe i mbajnë.

MË TEPËR

Mix4 orë më herët

Edhe Bentley e ndien krizën

Për herë të parë në katër vite, shitjet e makinave Bentley ranë me 11% vitin e kaluar. Shefi ekzekutiv i...

Mix4 orë më herët

Mosha biologjike: Pse është problem nëse rezulton shumë e lartë?!

Një mospërputhje midis moshës suaj biologjike dhe asaj të treguar në kartën tuaj të identitetit mund të nënkuptojë një rrezik...

Mix4 orë më herët

Çfarë i tërheq mushkonjat?

4 gjëra që duhet të dini për atë që tërheq mushkonjat! Çfarë i tërheq mushkonjat tek ne? Disa faktorë: dioksidi...

Mix4 orë më herët

Tinder merr një veçori “Share My Date” për përdoruesit që të dërgojnë plane takimesh te miqtë e tyre kurioz

Nuk është e pazakontë që njerëzit të bëjnë fotografi të profileve të takimeve dhe t’i dërgojnë ato te miqtë dhe...

Mix4 orë më herët

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

Mediat sociale janë tashmë pjesë integrale e jetës tonë dhe në disa mënyra ato kanë përmirësuar në masë të madhe...

Mix4 orë më herët

5 rregulla kyçe për një martesë të shëndetshme

Ditët e sotme martesa e shëndetshme është kthyer në një sfidë më vete për shumë çifte, kjo për disa arsye...

Mix4 orë më herët

Kolesteroli i lartë, 5 mite absurde që duhet t’i largoni njëherë e mirë nga mendja juaj

NGA LIVING Kolesteroli është një yndyrë e dyanshme: e prodhuar nga mëlçia, nga njëra anë është e rëndësishme për trupin...

Mix4 orë më herët

Një këshillë nga Megan Fox për vajzat beqare

Megan Fox, në një intervistë për E!News, iu përgjigj pyetjes: “Ka shumë vajza që do ta kalojnë verën si beqare,...

Mix5 orë më herët

Trajneri i Taylor Swift zbulon sekretin e saj si të ushtroheni si profesionist

Kur vjen puna te palestra, Taylor Swift është bishë e vërtetë. Në të vërtetë, trajneri i saj personal, Kirk Myers...

Mix5 orë më herët

Filmin më të keq të karrierës së tij; Sylvester Stallone e ka falë Arnold Schwarzenegger!

Arnold Schwarzenegger ka zbuluar se dikur ka bindur Sylvester Stallone, të nënshkruante atë që doli të ishte një nga filmat...

Facebook