Lidhu me ne

Kritike

Këtë lloj hajdutërie nuk e ka parë ndonjëherë rrota e historisë.

Tenderat e çuditshëm të shtetit, çmenduritë e AKSHI-t dhe FSHZH-së/ Miliona euro për të blerë ajër

Nga Klodian Tomorri

Tenderat e çuditshëm të shtetit, çmenduritë e

Ka një tendencë këto dy vitet e fundit në fushën e prokurimeve publike. Prokurohen kontrata nga institucionet, por që nuk merret vesh se çfarë blihet.

Nëna e kësaj pune, e pakonkurrueshme në asnjë drejtim, është AKSHI. Për shembull AKSHI mund të bëjë tender 30 milionë euro dhe nuk ka bir nëne që e merr vesh se çfarë prokurohet, për çfarë paguhen paratë. Shumica e tenderave janë kështu përmiresim/update i sistemit x. Ose ndëerthurje dhe ndërveprim e sistemit x me sistemin y.

Për shembull, janë paguar një herë para që është ndërtuar sistemi dhe databaza e personelit të administratës ku mbahet lista dhe të dhënat e punonjësve të shtetit. Veç këtij janë paguar para dhe është ndërtuar dhe një sistem tjetër për departamentin e administratës publike. Sot hapën tender dhe i rruajtën 3 milionë dollare që këto dy sistemet të ndërveprojnë dhe të ndërthuren me njeri-tjetrin.

Pas AKSHI-it, që është kampione e padiskutueshme për të shpenzuar para në gjëra abstrakte, kohët e fundit këtë sport e ka filluar dhe Fondi i Zhvillimit. FSHZH hap tender 5 milionë dollarë për të promovuar 100 fshatrat. Objekti i tenderit është që do kontraktohen saze me gërnetë, foni, bokse etj, etj. Sot kishte hapur një tender tjetër 800 mijë dollarë, për të kontraktuar një privat që të regjistrojë në hipotekë tokat e 100 fshatrave.

Pra, nuk e bën bashkia këtë pune, që të regjistrojë tokat e shtetit. Nuk e bën as kadastra. Por do ta bëjë një kompani private që do të marrë 800 mijë dollarë. Pastaj këto tokat, që i regjistrojnë këta, i marrin investitorët strategjikë.

Këtë lloj hajdutërie nuk e ka parë ndonjëherë rrota e historisë. Këta shpenzojnë miliona euro nga leket e miletit, për të blerë ajër.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook