Lidhu me ne

Mix

3 ushqime që nuk duhet t’i hani kur jeni në dietë

Can diet improve arthritis symptoms? - Harvard Health

Të gjithë e dinë që ushqimi i padëshiruar nuk na ndihmon kur duam të humbim peshë, por ajo që nuk dihet mirë është se ka disa gjëra të tjera që duhet t’i shmangni nëse dëshironi të ruani peshën e duhur dhe shëndetin tuaj.

Pra, përveç ushqimeve të njohura që shtojnë shumë kalori, ka edhe ushqime dhe substanca të tjera që nuk duhet t’i konsumojmë kur mbajmë dietë.

Shikoni tre prej tyre më poshtë…

Ushqimet me ëmbëlsues artificialë

Në një sasi të vogël, sheqeri (p.sh. një lugë çaji) nuk është aq shkatërrues. Të gjithë ëmbëltuesit janë më të ëmbël se sheqeri dhe kanë tendencë të ndryshojnë gradualisht shijen, duke ju bërë të dëshironi më shumë ëmbëlsira dhe ushqime të shpejta. Përveç kësaj, njerëzit që kufizojnë përdorimin e ëmbëltuesve kanë më shumë energji.

Ushqime të ngrira

Është një zgjidhje shumë e përshtatshme por fatkeqësisht këto lloj vaktesh janë shumë të përpunuara dhe plot yndyrë dhe kripë. Preferoni kur gatuani të bëni sasi më të mëdha dhe të ngrini ushqimin tuaj të bërë vetë.

Lyerja e bukës dhe salca të ndryshme

Ju mund të mendoni se është një alternativë e mirë për gjalpin në bukë ose vajin në sallatë, por shumë herë ato mund të kenë të njëjtat ose edhe më shumë kalori. Konsumoni të gjitha ushqimet e mësipërme gjithmonë me moderim dhe pa teprime

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook