Lidhu me ne

Mix

Optimistë dhe kreativë, gjashtë karakteristikat e fëmijëve që lindin në pranverë

Hulumtimet tregojnë se stina kur lind një fëmijë ndikon në personalitetin e tij. Data e lindjes dhe karakteristikat personale janë të lidhura ngushtë kështu që është interesante të dini se çfarë foshnjash lindin në pranverë. Këto janë tiparet e tyre më dominuese të personalitetit, por edhe ato që lidhen me shëndetin.

Më pak alergji

Edhe pse për disa njerëz, pranvera shënon fillimin e luftës kundër alergjive, kjo nuk ndodh me foshnjat e lindura në këtë periudhë të vitit. Një studim britanik tregoi se kishte një rrezik të shtuar të alergjive, astmës dhe ekzemës tek fëmijët e lindur në vjeshtë dhe rrezik më të ulët për foshnjat e lindura në pranverë

Optimist që nga lindja

Muajt me diell të pranverës ndikojnë shumë në humor. Foshnjat e pranverës mund të jenë tepër pozitiv. Nëse keni lindur në pranverë, kërkoni gjithmonë gjënë më pozitive në çdo gjë, në vend që të fokusoheni te gjërat negative.

Udhëheqësit e ardhshëm

Disa studime kanë konfirmuar se ata që kanë lindur në mars dhe prill kanë një shans shumë më të lartë për t’u bërë lider, dhe interesante është se fëmijët e lindur në qershor dhe korrik kanë shanset më të ulëta për ta bërë këtë.

Kanë më pak gjasa të kenë probleme psikologjike

Jo vetëm që foshnjat e pranverës janë më të lumtura, por kanë më pak gjasa të zhvillojnë disa probleme psikologjike në të ardhmen. Kjo nuk do të thotë se ata kurrë nuk do të kenë probleme të shëndetit mendor por shanset janë më të ulëta.

Kreativë të mëdhenj

Duket se foshnjat e lindura në pranverë janë shumë kreativë. Një studim i kryer në Universitetin e Connecticut zbuloi se ka kreativitet më të madh tek foshnjat e lindura në mars, por edhe tek ata që kanë lindur në dhjetor, janar dhe shkurt.

Janë “bufat” e natës

Shkencëtarët thonë se foshnjat e lindura në pranverë (si edhe në verë) bien në gjumë më vonë se foshnjat e lindura në vjeshtë dhe dimër. 

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix3 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix10 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar11 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix11 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore11 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix11 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook