Lidhu me ne

Mix

Fakte interesante / Sa njerëz vdesin dhe lindin çdo vit?

Ndryshimet në popullsinë e botës përcaktohen nga dy faktorë: numri i njerëzve që vijnë në jetë dhe ata që vdesin, dhe nëse po pyesni veten, njerëzit që jetojmë në planet vitet e fundit janë rritur shumë në krahasim me shekullin e kaluar.

Vetëm mendoni se në vitin 1900 kishte më pak se 2 miliardë njerëz në Tokë, ndërsa në vitin 2023, popullsia e botës është rreth 8045311488.

Sa bebe lindin çdo vit?

Grafiku i mëposhtëm tregon numrin vjetor të lindjeve që nga viti 1950 dhe përfshin parashikimin e bërë nga Kombet e Bashkuara deri në fund të shekullit. Në vitin 2022 kishte 133.99 milionë lindje krahasuar me vitin 1950 ku numri i lindjeve arriti në 92.08 milionë.

Grafiku i mëposhtëm tregon numrin vjetor të lindjeve nga viti 1950 deri në vitin 2021.

Sa njerëz vdesin çdo vit?

Në vitin 2022 u regjistruan 67.1 milionë vdekje. Popullsia e botës atëherë u rrit me 65.81 milionë.

Grafiku më poshtë tregon numrin vjetor të vdekjeve nga 1950-2021.

Ndërsa numri i vdekjeve i afrohet numrit të lindjeve, rritja e popullsisë globale parashikohet të bëhet një gjë e së kaluarës, duke llogaritur përafërsisht 130-140 milionë lindje çdo vit në dekadat e ardhshme.

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook