Lidhu me ne

Mix

Ukraina ndalon emrat dhe simbolet që kanë referenca ruse

Ukraine's Implausible Theories of Victory: The Fantasy of Russian Defeat  and the Case for Diplomacy

Presidenti Vladimir Zelensky ka nënshkruar legjislacionin që zhduk referencat ndaj historisë ose kulturës ruse në emrat e qyteteve, qytezave, fshatrave dhe vendndodhjeve të tjera gjeografike në Ukrainë.

Zelensky miratoi të premten ligjin e ashtuquajtur “dekolonizimi” , sipas faqes së internetit të parlamentit ukrainas, Verkhovna Rada. Legjislacioni u miratua nga deputetët në mars dhe ishte në punë që në fillim të vitit të kaluar.

Ligji ndalon “emrat lavdërues, përkujtimor, propagandues” në lidhje me shtetin rus, simbolet e tij, vendet historike ose kulturore, qytetet, datat dhe ngjarjet. Ndalimi mbulon gjithashtu personalitete që “kryen agresion ushtarak kundër Ukrainës dhe vendeve të tjera sovrane”, sipas legjislacionit.

Ligji do të hyjë në fuqi tre muaj pas publikimit të tij, shkroi në Facebook deputeti i Partisë së Solidaritetit Evropian, Vladimir Viatrovich. Pas kësaj, administratat lokale do të kenë gjashtë muaj kohë për të “çliruar hapësirën publike nga simbolet e ‘botës ruse’: çmontojnë statujat dhe monumentet, riemërtojnë rrugët dhe objektet e tjera”.

Përpjekja për heqjen e monumenteve dhe emrave gjeografikë të lidhur me Rusinë dhe Bashkimin Sovjetik ka nisur në Ukrainë që nga viti 2015, kur në vend u miratua një ligj i ashtuquajtur ” dekomunizimi” .

Që atëherë, emrat e më shumë se 900 vendbanimeve dhe rreth 50,000 rrugëve janë ndryshuar, sipas të dhënave nga agjencia e lajmeve RIA Novosti.

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook