Lidhu me ne

Mix

Amerikanët blejnë më shumë kanabis se çokollatë

 Amerikanët tani shpenzojnë më shumë për kanabis sesa për çokollata. Sipas një raporti të ri nga MJBizDaily, amerikanët shpenzuan rreth 30 miliardë dollarë për kanabis vitin e kaluar.

Kjo krahasohet me rreth 20 miliardë dollarë të shpenzuara për çokollatë dhe 8 miliardë dollarë të shpenzuara për prodhime artizanale.

Pothuajse 40 shtete tani lejojnë shitjen e kanabisit për qëllime rekreative dhe 19 të tjera lejojnë shitjen për përdorim mjekësor.

Shitjet e ligjshme të kanabisit janë ende të pakta krahasuar me shitjet e produkteve të duhanit, të cilat vitin e kaluar arritën në rreth 53 miliardë dollarë. Por shitjet e duhanit janë në rënie të vazhdueshme, ndërsa shitjet e kanabisit janë në rritje.

Deri në vitin 2028, sipas MJBizDaily, shitjet e kanabisit mund të arrijnë në 57 miliardë dollarë. Megjithatë shitjet e paligjshme mbeten shumë më të përhapura se ato të ligjshme. 

Whitney Economics vlerëson se tre të katërtat e shitjeve të kanabisit në Shtetet e Bashkuara ende ndodhin në tregun e zi. Kjo për shkak se, për të marrë përdorimin medicinal dhe rekreativ të miratuar nga qeveria duhet të paguash taks.

Duket qartë se shtetet do të duhet të rishikojnë taksat e tyre për kanabisin nëse duan të konkurrojnë dhe të mbyllin tregun e zi për drogën.

Fakti që kanabisi legal është tani më i popullarizuar, nga ana financiare, sesa çokollata, tregon përfundimisht marrëdhënien e amerikanëve me drogën.

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook