Lidhu me ne

Radar

Ilir Alimehmeti: Ajri në Tiranë i ndotur me benzen, lënda më kancerogjene e njohur deri tani

Ilir Alimehmeti e pranon: I gatshëm të garoj nëse PD më kandidon për  bashkinë e Tiranës - Lajme Durrës

Ajri që thithim në Tiranë është i ndotur në nivele alarmante me një substancë të quajtur benzen. 

Në Task Force me gazetaren Sonila Meço, mjeku Ilir Alimehmeti, njëkohësisht kryesues i listës së këshilltarëve për këshillin bashkiak të Tiranës, tregoi efektet e benzenit në organizimin e njeriut. 

Alimehmeti deklaroi se benzeni është substanca më kancerogjene, e klasifikimit të parë, që është njohur deri tani. 

Benzeni emetohet nga nafta e cilësisë së dobët që djegin automjetet në Tiranë, duke çliruar në atmosferë këtë lëndë kancerogjene. 

Efekti i benzenit në trupin e njeriut është çdolloj e keqe e mundshme e imagjinueshme, duke filluar nga kanceri i cili në Shqipëri i kushton jetën 9 qytetarëve në ditë. Të dhënat nga INSTAT, mund të jetë edhe më shumë. Por tumoret malinje janë problemi madhor kryesor i benzenit, duke marrë çdo lloj tumori, por në moshat e vogla leuçemitë dhe tumori i çdo lloj organi tjetër. Është lëndë kancerogjene e klasifikimit të parë dhe më kancerogjenët që kemi të njohura. Por ku ndodhet benzeni? Ekspertët thanë duhet të shihni edhe cilësinë  karburantit, një cilësi karburanti i dobët bën që të kalohen ato parametra më lehtë. Është edhe sa djeg dhe çfarë cilësie është kjo lëndë që digjet. Ne i kemi të dyja, kemi edhe trafik të rënduar, djegim shumë sasi karburanti, por kemi edhe karburant të dorës së dytë apo tretë. Janë makinat e vjetra, pa filtra, trafiku i rënduar në Tiranë. Eshte detyrë e pushtetit vendor të kontrollojë dhe monitorojë cilësinë e ajrit. Dhe i kërkon pushtetit qendror të marrë masa për cilësinë e karburantit, se ky karburant po qarkullon në qytetin tim dhe po shkakon sëmundje“, u shpreh Alimehmeti. 

“Benzeni është një gaz i rëndë që tenton të shkojë përposhtë. Duke shkuar përposhtë shkon sa më afër tokës. Kush kalon sa më afër tokës? Fëmijët. Dhe nuk është çudi që të jenë fëmijët më të prekurit nga kjo ndotje. Dhe kemi një heshtje absolute nga çdo lloj organi, painteresim total. Benzeni do helmojë njësoj si fëmijët, të moshuarit dhe çdo tjetër. Është kaluar me disa fish niveli i pranuar nga BE. Ndryshe është limiti që e vendosin shtetet dhe ndryshe limiti që vendos shëndetësia. 5  është maksimali, shëndetësia e kërkon zero“, theksoi më tej ai.  

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook