Lidhu me ne

Aktualitet

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon Veliajn: Tregoji notat, diplomën nëse ke!

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Këlliçi: “E ftoj Erion Veliajn, meqë është i diplomuar njëlloj si unë, të nxjerrë diplomën e universitetit! Universiteti! Urdhëro, zotëri! Ta nxjerrë me vulë po qe se e ka dhe ta tregojë. Edhe me këtë vulën këtu, se këtë vulën nuk e ka ai. I mungon kjo atij!”

“Kam dhe një gjë që nuk e nxjerr dot Erion Veliaj: është transkripti i notave zyrtare. Të nxjerrë këtë Veliaj për shkollën e tij!”

Për shkak të notave të larta, që në prill të 2008-ës, jam anëtar i shoqërisë “Sigma Beta Delta” në biznes në Amerikë. 

Për shkak të kësaj performance, të gjitha notat,  ja dhe totali me 123 kredite nga 120, kam marrë “shqiponjën”, studenti me mesataren më të lartë në universitet. Më ka nderuar universiteti për performancën time akademike, marrë në vitin 2009 me mesataren 3,95.

Në universitetin tim, në broshurën e vitit 2008, Belind Këlliçi ishte reklamë e universitetit. Urdhëro, duke luajtur tenis. Mua, universiteti im më kishte dhe më ka krenari, kurse këtë individin – nuk e di a ka ndonjë notë, a ka ndonjë diplomë – e ftoj Erion Veliajn të vijë në studio me këto që kam unë me vete dhe t’i nxjerrë.
Belind Këlliçi, kandidati i koalicionit “Bashkë fitojmë” për bashkinë e Tiranës, ka publikuar sot të gjitha dëftesat e tij që nga klasa e parë deri tek diplomat dhe tituj e marrë në SHBA, eksluzivisht në emisionin “Kafe Shqeto” në SYRI TV, duke dëshmuar arsimimin e tij të shkëlqyer ndër vite.

Nga ana tjetër, krah gazetarit Flavio Qarri, ai i ka bërë thirrje kundërshtarit politik, e ka sfiduar kryebashkiakun Erion Veliaj, që të tregojë edhe ai diplomat që duhet të ketë marrë në universitet në SHBA ,me vulat përkatëse, duke e bërë të qartë se Veliajt i mungojnë ato dokumente me vulë, përfshirë edhe transkripti i notave.

Belind Këlliçi: Unë do të tregoj që të bëjmë transparencë për të gjithë qytetarët, se e kam unë merak, meqë ky (Veliaj) “është me shkollë” dhe unë “pa shkollë”, meqenëse kam mbi një muaj që e ftoj të vijë në studio dhe ët flasim edhe për këtë çështje, meqënëse më keni pyetur mbi dhjetëra herë, meqënëse s’kanë lënë studio pa më pyetur për këtë temë, a ka mundësi të më lini pesë minuta të krenohem për një nga arritjet e mia më të mëdha në jetë?!

Kafe Shqeto, Flavio Qarri: Ky është një moment, që mamaja e z. Këlliçi po e shijon më shumë se askush tjetër…

Belind Këlliçi: Po, sepse kanë investuar edhe ata si të gjithë ata prindër që investojnë te shkollimi, e meritojnë për fëmijën e tyre.

Belind Këlliçi: Urdhëro. Për kuriozitet kam gjetur edhe semestrin e parë të klasës së parë! Urdhëro! Për ata që kanë merak.

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Belind Këlliçi: Të lutem, mund ta shohësh: Abetare shumë mirë, Matematikë, Edukatë, Vizatim, Këngë…

Kafe Shqeto: Mësuese Drita Vorfi. E përshëndesim zysh Dritën!

Belind Këlliçi: Urdhëro, ai është semestri i parë dhe kjo është e klasës së parë!

Kafe Shqeto: Kjo është shkolla tetëvjeçare “Pjetër Budi”.

Belind Këlliçi: Urdhëro, ja ku e ke, klasa e dytë.

Kafe Shqeto: Nxënës i sjellshëm, me formim shumë të mirë. Sistematik në kryerjen e detyrave.

Belind Këlliçi: Urdhëro, klasa e tretë. Klasa e katërt, klasa e pestë. Klasa e gjashtë, zotëri. Ja edhe klasa e tetë. 

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Urdhëro, viti i parë në “Harry Fultz” meqë e kanë merak. Ja edhe viti i dytë, viti i tretë në “Harry Fultz”.

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Urdhëro dhe të katërt vitet bashkë, sepse është një vërtetim që e kam marrë me vete, ky është një vërtetim që e kam marrë tani për notat, për katër vitet e përfunduara, por kurrikulën, vërtetimin e lëndëve i kam marrë si dosje se i kam marrë me vete në Amerikë.

Këtu janë katër vitet, sepse më duheshin 12 vite shkollim parauniversitar për të shkuar në universitet. Këto janë të katër vitet e “Harry Fultz” dhe të bëhet publike.  

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Kafe Shqeto: Po më duhet t’ju bëj një pyetje që e kanë bërë akuzuesit tuaj, z. Bolino dhe kolegët e tij, që nuk keni qenë te festa e Maturës.

Belind Këlliçi: Po s’kam qenë, është problem i madh shumë?! Nuk kam qenë as në Amerikë te festa e Maturës, s’i kam qejf festat e Maturës. Është problem?

Dhe tani do t’ju nxjerr diçka që, ftoj Erion Veliajn, meqë është i diplomuar njëlloj si unë, të nxjerrë këtë. Kjo është diploma në universitet. Universiteti! Urdhëro, zotëri! Ta nxjerrë me vulë ai po qe se e ka dhe ta tregojë. Edhe me këtë vulën këtu, se këtë vulën nuk e ka ai. I mungon kjo këtu atij. Urdhëro edhe bachelor.

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon
Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Kam shkuar e kam dhënë të gjitha testet, me SAT, me provime pranimi, me intervistë personale; kam marrë bursën për të tenisit dhe të gjithave dhe kam hyrë në universitet. Për shkak të notave të larta, që në prill të 2008-ës, jam anëtar i shoqërisë “Sigma Beta Delta” në biznes, në Amerikë – për shkak të notave të larta në universitet.

E meqë jam diplomuar dhe në SHBA, e kisha zakon që duhet t’i mbarojë pak më shpejt gjërat e jam diplomuar për shtatë semestre e jo për tetë dhe kam marrë (jo që s’më thotë njeri gjë), por kam marrë edhe këtë medaljen. Ja çfarë të bën Amerika kur je i zgjuar dhe kur i bën hyzmetin.  

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Dhe kam dhe një gjë që nuk e nxjerr dot Erion Veliaj. Këtë këtu! Është transkripti i notave zyrtare. Të nxjerrë këtë Veliaj për shkollën e tij. Nga klasa e parë. Dhe do të shohësh mesataren time, kam vetëm një B, që e kam në anglisht. Të gjitha të tjerat i ke A.

Këlliçi publikon diplomat, titujt dhe medaljen nga SHBA e sfidon

Për shkak të kësaj performance, hape tek faqja e dytë se janë të gjitha notat e tre viteve e gjysmë, e shtatë semestrave, se s’më kërkon llogari njeri atje se pse e mbarove për tre semestra e gjysmë, ja dhe totali me 123 kredite nga 120. 123 nga 120 që është e sqaruar sa donte të universiteti dhe për shkak të këtyre, kam marrë këtë (tregon shqiponjën). Është masatarja në diplomim. Nuk kam qënë, e ka tërhequr im vëlla. Është dhënë në maj 2009. Nuk kam qënë tek ceremonia. Studenti me mesataren më të lartë në universitet dhe më ka nderuar universiteti për performancën time akademike, është marrë në vitin 2009 me mesataren 3,95.

Kur kam ardhur ën Shqipëri, i kam çuar të gjitha këto në Ministri dhe kam marrë njehsimin në Master Shkencor, që ma ka dhënë Minisitria e Arsimit   për shkak të kreditove dhe të performancës sime.

Sa për ta ditur, në universitetin tim, në broshurën e vitit 2008 të universitetit,  ku shfaqeshin të gjitha aktivitetet universitare dhe jouniversitare, Belind Këlliçi ishte reklamë e universitetit. Urdhëro, duke luajtur tenis.

Domethënë, mua, universiteti im më kishte dhe më ka krenari kurse këtë individin (Veliajn) nuk e di a ka ndonjë notë, a ka ndonjë diplomë. E ftoj Erion Veliajn të vijë në studio me këto që kam unë me vete, të vijë në studio dhe t’i nxjerrë këto. Të vijë të bëjë debat për këto, për Tiranën, për çfarë ka bërë punë në bashki dhe ta nisim që nga 6 vjeç kush është ai dhe kush jam unë!/

 SYRI.NET 

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Pagjumësia rrit rrezikun e goditjes në tru

Njerëzit që vuajnë ng insomnia kanë një rrezik më të madh për goditje në tru, krahasuar me njerëzit pa që...

Radar10 orë më herët

Basha u shantazhua me dosjen Muzin, Rama me dosjen McGonigal për të shkuar te ndarja e Kosovës

Basha u shantazhua me dosjen Muzin, Rama me dosjen McGonigal për të shkuar te ndarja e Kosovës Gazetari Çim Peka...

Letersi16 orë më herët

BILALL XHAFERI: BALADË ÇAME

Baladë çame, poezi nga Bilall Xhaferi Ylberi, si një përshëndetje e përlotur lamtumirë,u zhduk matanë largësive,mbi kreshtat e flakëve,nëpër shi…...

Mix17 orë më herët

Google Pixel 8: Konfirmohet shpejtësia e karikimit të baterisë

Google Pixel 8 është flamuri i ri i gjigantit Mountain View i cili do të prezantohet pas disa muajsh. Debutimi...

Mix17 orë më herët

Motorola prezanton RAZR 40 dhe RAZR 40 Ultra

Motorola ka prezantuar dy smartfonë të rinj të palosshëm. RAZR 40 dhe RAZR 40 Ultra ndajnë disa veçori, siç është...

Mix17 orë më herët

Xiaomi 13 Ultra: Zbulohet data e debutimit global

Më në fund është shpallur data e debutimit global të kamerafonit të ri nga OEM numër një në botën kineze....

Mix17 orë më herët

Gisele Bundchen flet pas ndarjes nga Tom Brady dhe përlotet gjatë konferencës

Gisele Bundchen nuk i ka mbajtur dot lotët gjatë një leksioni vetëm pak ditë pasi ish-bashkëshorti i saj, Tom Brady,...

Mix17 orë më herët

5 këshilla për të mposhtur pagjumësinë e verës

Gjatë muajve të verës, moti i nxehtë dhe marrja e pamjaftueshme e ujit prish modelet e gjumit duke çuar në...

Radar17 orë më herët

Rama përgatit draft për Kosovën pa u konsultuar me Kurtin: Është neutral, as për njërin e as për tjetrin

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një konferencë për gazetarët, dedikuar situatës në Kosovë. Edhe pse nga Bratislava u shfaq i qetë...

Radar17 orë më herët

Basha i prerë: PD-në nuk e drejton Berisha, e kam përjashtuar unë !

Mohon takimin me Ballën dhe dënon dhunën në parti, Basha: PD-në nuk e drejton Berisha, është përjashtuar “Partinë Demokratike nuk...

Facebook