Lidhu me ne

Kioske

Shqipëria, kurrë më parë nuk ka qenë kaq e dëshpëruar, e çorientuar, e dorëzuar !

Rama për arrestimin e McGonigal: Zyrtari i FBI-së akuzohet për gjëra që  s'kanë lidhje me mua | Albanian Post

Shqipëri e respektuar…Shqipëri e dëshpëruar dhe e dorëzuar

Kryeministri i vendit Edi Rama ka nisur këto ditë të sulmojë pa u kursyer kandidatët e opozitës së përfaqësuar nga Meta dhe Berisha. Fredi Belerin e Himarës e quajti injorant, kandidatin e Vlorës “më budallain e qytetit”, Boçin e Elbasanit e tall duke i deformuar emrin, kurse sot, kandidatin e Mirditës Arben Mëlyshi e ka cilësuar se nuk ka trutë në rregull meqenëse i jep fytyrën e vet një “gërdalle non grata” dhe një “të pakorrigjueshmi”.

Këto janë tekstualizime vokale të qëllimshme që pasurojnë kolonën zanore të fushatës së socialistëve: një këngë tallava që shërben si frekuencë e posaçme për vulgun. Thjeshtimi deri në këtë pikë i mesazheve elektorale, është dëshmi e faktit se politika ndjen se kush i shkon pas, cilën kategori duhet të miklojë dhe si ta miklojë. Edhe i shumëlavdëruari I Shkodrës, Benet Beci, në një dalje televizive në “Të Paekspozuarit” konfirmoi se artikulimin politik dhe publik e ka në nivele fyese për këdo që ka mbaruar arsmin e mesëm dhe që di vetëm të njohë gjuhën e parave.

Kjo është oferta sot. Z. Rama që shan e përgojon mbarë e prapë, harron apo bën sikur harron se disa kandidatë që sot i ka zëvendësuar i prezantonte si Njerëz të Ndryshimit, katër vjet më parë. Ku humbën ata? Ku iku kryebashkiaku i Sarandës, apo ai I Vlorës? Ku është Dakua i Durrësit? Nuk ka të sosur thesi i fjalëve që nxjerr kryeministri i cili në Mirditë ka nxituar të deklarojë edhe se përballë “non grata-s”, sot:

Shqipëria është në pikën më të lartë. Kurrë nuk është respektuar sa është respektuar sot

Z. Rama është duke ngatërruar qëllimisht koniunkturën dhe begenisjen me respektin. Respekti shkon për qëndrime parimore dhe politikë bindjesh, jo spërdredhjet e zakonshme për mbijetesë apo merkantilizmin e votës për vizibilitet ndërkombëtar. Vizita e fundit e z. Rama jashtë vendit ishte në Britani, ku e detyruan të pranojë krizën e emigracionit dhe të pranojë kthimin e qytetarëve shqiptarë që po ikin. Atëherë: për cilin respekt e ka fjalën kryeministri që e di se ato dyer që i janë hapur atij nuk i janë hapur Shqipërisë si të tillë, por nevojave për marifetçinj të dobishëm?

Shqipëria, si entitet politik, ndoshta kurrë më parë nuk ka qenë kaq e dëshpëruar, e çorientuar, kaq e dorëzuar përkundrejt plaçkitjes që tashmë është norma zyrtare e qeverisjes. Kurrë më parë ndoshta nuk ka qenë kaq i zbehtë dhe i shpërbërë raporti i njeriut me vendin e vet, me komunitetin, por edhe me Gjuhën. Kështu që ky person që po shëtit lart e poshtë duke sharë e bërtitur nuk mund të mbulojë diçka që duket dhe preket përditë sikundër dihet, edhe nga ata që do ta votojnë se projekti i vetëm i suksseshëm i tij dhe ekipit të tij është: VJEDHJA.

/Respublica.al

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook