Lidhu me ne

Mix

12 thënie motivuese për jetën nga Tina Turner

Tina Turner

Bota e muzikës rock and roll mban zi për humbjen e yllit të saj, Tina Turner. Ajo u nda nga jeta më 24 maj 2023, në moshën 83-vjeçare.

Në një njoftim zyrtar, përfaqësuesi i saj tha: “Sot, ne i japim lamtumirën Tina Turner, e njohur globalisht si Mbretëresha e Rock’n’Roll-it. Pas një beteje të gjatë me sëmundjen, ajo ndërroi jetë e qetë në shtëpinë e saj në Kusnacht, afër Zyrihut, Zvicër. Vdekja e saj nënkupton humbjen e një figure monumentale muzikore dhe një ikonë frymëzuese.”

Turner i trashëgon botës një pasuri të jashtëzakonshme muzikore, por edhe një model force. Më poshtë sjellim disa prej deklaratave më motivuese të saj.

 1. “Unë besoj se nëse thjesht ngriheni dhe punoni, rrugët do të hapen për ju”.
 2. “Sekreti im më i madh i bukurisë është të jem e lumtur me veten time. Unë nuk përdor kremra ose trajtime speciale – do të përdor pak nga çdo gjë. Është gabim të mendosh se je ajo çfarë i vesh vetes. Unë besoj se shumë nga mënyra se si dukeni ka të bëjë me atë se si ndiheni për veten dhe jetën tuaj. Lumturia është sekreti më i madh i bukurisë”.
 3. “Nuk e urrej më veten. Dikur e urreja punën time, e urreja atë imazh seksi, i urreja ato fotot e mia në skenë, e urreja atë personin e madh të egër. Në skenë, po aktroj gjatë gjithë kohës që jam atje. Sapo dal nga kënga, jam përsëri Tina”.
 4. “Unë nuk jam e mençur, por mençuria është aty; është si të relaksoheni dhe të pranoni gjërat”.
 5. “Unë nuk kisha askënd, asnjë themel në jetë, kështu që më duhej të bëja rrugën time. Gjithmonë, që nga fillimi. Më duhej të dilja në botë dhe të bëhesha e fortë, për të zbuluar misionin tim në jetë”.
 6. “Ju i çoni problemet tuaja te Zoti, por ajo që ju duhet vërtet është që Zoti t’ju çojë në brendësinë tuaj”.
 7. “Forca fizike në një grua – kjo është ajo që jam”.
 8. “Njerëzit mendojnë se jeta ime ka qenë e vështirë, por unë mendoj se ka qenë një udhëtim i mrekullueshëm. Sa më shumë të rritesh, aq më shumë kupton se nuk është ajo që ndodh, por mënyra se si e trajton atë”.
 9. “Ndonjëherë ju duhet të lini gjithçka të shkojë – pastroni veten. Nëse jeni të pakënaqur me ndonjë gjë… çfarëdo që ju rrëzon, hiqeni qafe atë. Do të kuptosh se, kur të jesh i lirë, del në pah krijimtaria jote e vërtetë, vetvetja jote e vërtetë”.
 10. “Unë jam bërë vetë. Gjithmonë kam dashur ta bëj veten një person më të mirë, sepse nuk isha e arsimuar. Por kjo ishte ëndrra ime – të kisha qënë në shkollë”.
 11. “Dua t’u tregoj njerëzve se si të jetojnë shpirtërisht. Pasi të keni blerë të gjitha shtëpitë dhe rrobat tuaja, dëshironi diçka më të madhe”.
 12. “Trashëgimia ime është se kam qëndruar në rrugë… nga fillimi deri në fund, sepse besoja në diçka brenda meje”.

Powerofpositivity

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix6 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix6 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook