Lidhu me ne

Aktualitet

Inceneratori i Tiranës nuk është 128 milionë, por 1 miliard euro!

Inceneratori i Tiranës u pa ndërtuar ka marr mbi 25 milion euro - POLITIKË

Nga Klodian Tomorri 

Mos e ofendoni inceneratorin me 128 milionë euro!

Një pjesë e kolegëve në media, por edhe politikanë shpesh i referohen koncesionit të inceneratorit të Tiranës si ‘afera 128 milionë euro’. Kjo është e gabuar dhe duhet sqaruar një herë e mirë.

Shifra 128 milionë euro është kostoja e parashikuar nga kompania koncesionare për ndërtimin e inceneratorit. Pra ishte investimi që duhet të kryente kompania private. Por nuk është kjo shifër thelbi i koncesionit. Inceneratori i Tiranës është një biznes 1 miliardë euro dhe llogaritë për këtë janë shumë të thjeshta.

1-Bashkia e Tiranës sot paguan 10 milionë euro në vit për depozitimin e mbetjeve në Sharrë. Afati i koncesionit ishte parashikuar 30 vjet. Sikur popullsia e Tiranës të mos rritet fare dhe sasia e plehrave që gjeneron qyteti të mbetet kjo që është tani, 300 milionë euro janë vetëm pagesat e bashkisë së Tiranës.

2-Qarku dhe Durrësi

Kontrata është për të gjithë qarkun e Tiranës. Dhe qarku nuk është vetëm Bashkia e Tiranës. Veç saj janë dhe Bashkia e Vorës dhe Kavaja. Përtej këtyre bashkive, pasi koncesioni u dha atij iu shtua dhe qarku i Durrësit. Të gjitha këto janë 5 milionë euro shtesë në vit. Për 30 vjet bëjnë 150 milionë euro të tjera.

3-Dherat dhe inertet

Ky është burimi më i madh i të ardhurave të koncesionit të inceneratorit të Tiranës. Shikoni vetëm një llogari. Në vitin 2021 kompania Integrated ‘Energy BV’ arkëtoi 25 milionë euro. Nga këto 10 milionë euro erdhën nga pagesat e bashkive, 15 milionë euro të tjera ishin nga dherat dhe inertet e ndërtuesve. Kujtoni papaqet e policisë që rrinin gjithë natën në gropat e ndërtuesve. Pra, për 30 vjet dherat dhe inertet shkojnë 450 milionë euro të tjera.

Rezultati, 300 milionë euro nga Bashkia Tiranë plus 150 milionë euro nga bashkitë e tjera të qarkut dhe Durrësi plus 450 milionë euro nga dherat. Në total bëjnë 900 milionë euro.

Këto të ardhurat e tjera, nga shitja e skrapit, nga shitja e letrës etj etj vendosini vet sa të doni. Por në finale do të keni këtë rezultat. 1 miliardë euro. Kaq është koncesioni i inceneratorit të Tiranës.

Dhe ky është vlerësim konservator, që bazohet mbi supozimin se inceneratori nuk ndërtohet fare. Sepse po të ndërtohej duhen llogaritur dhe flukset e të ardhurave nga shitja e energjisë që do të prodhoje ai. Por kjo është në xhep. Ndaj mos e ofendoni kur i thoni afera 128 milionë euro.

MË TEPËR

Aktualitet2 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport2 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix2 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Kryesore2 ditë më herët

Këta nuk të vrasin…

Lutfi Dervishi  Këta nuk të vrasin… Ky është argumenti që dëgjon rëndom kur flet për bëmat e qeverisë. U duhet...

Radar2 ditë më herët

Nevoja urgjente për të mbrojtur qytetarët nga shitja e hiçit

Klodian Tomorri Një njeri me NIPT hap fjalë se po merr leje për një projekt ndërtimi. Mjafton vetëm kaq dhe...

Kryesore6 ditë më herët

Rama mbështet Veliajn: Edhe ai s’di gjë se çfarë bëjnë drejtorët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin e zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të Bashkisë së Tiranës nga SPAK, ku...

Mix1 javë më herët

Cila është dieta më e mirë për ju, bazuar në moshën që keni

Miti më i madh që shumica e njerëzve vazhdojnë e besojnë, është se diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston!...

Radar1 javë më herët

Ola Xama: Drejtorët e Veliajt bënë tender edhe për të rregulluar kanalizimet te Kodra e Diellit ku banojnë bashkë me Veliajn

Drejtorët e arrestuar të bashkisë së Tiranës, si Redi Molla dhe Mariglen Qato, i kanë banesat e tyre, në një...

Mix1 javë më herët

Akuzat e ngritura ndaj Sean ‘Diddy’ Combs

Sean “Diddy” Combs,  po përballet me padi të shumta civile që e akuzojnë atë për trafik se*sual, abuzim se*sual dhe përdh*nim. Paditë...

Radar1 javë më herët

Pse Veliaj po sillet si fajtor

Në bashkinë e Tiranës, me të njëjtën lehtësi idiote që vendosën të vjedhin po mundohen të fshehin edhe ngjarjen. Po...

Facebook