Lidhu me ne

Kioske

Shqipërisë nuk i duhet një Kryeministër që e sheh vendin si Turist!!!

Nga Ardit Haxhija

Mbrojtja e fëmijëve të rrugës/ Për parandalimin e këtij fenomeni, ngrihen  grupe të posaçme pune - SOCIALE

Shqipëria është një vend me potencial turistik të jashtëzakonshëm, me peizazhe të mahnitshme dhe një kulturë të pasur. Megjithatë, ndihet se ky potencial nuk është përdorur plotësisht për arsye të ndryshme, dhe përpjekjet për të promovuar turizmin ndonjëherë kanë qenë më shumë propagandë sesa veprime konkrete.


Në këto vite, është vënë re një mungesë investimesh serioze në infrastrukturën turistike. Rruga e Kombit, e nisur në kohën e partisë demokratike, ende nuk është mbyllur, ndonëse kalojmë  me pagesë në të. Rruga e Thethit shfaqet si një shembull tjetër i infrastrukturës së dobët, ku dy makina shkëmbehen me vështirësi .


Rrugët e plazheve në jug dhe veri gjjthashtu nuk ofrojnë aspak standarde. Shumë prej tyre nuk kanë as rrugë, duke detyruar pushuesit të bëjnë udhëtime të gjata në rrugë pa rrugë për të arritur në ato zona. Edhe rruga drejt Komanit, ku ndodhen hidrocentralet kryesore dhe Tajlanda Shqiptare, është ndër rrugët më të dobëta.Për të mos harruar rrugën kryesore që ka Shqipëria, Shkodër – Tiranë e cila në këto 10 vite është trajtuar si rrugë e dorës së dytë por që në realitet është plaga më e madhe e kësaj qeverisjeje. Nuk mund të bëjmë propagandë për turizëm cilsor kur e vetmja rrugë lidhëse tokësore me Europen nuk ekziston. 


Turistët që vizitojnë Shqipërinë kanë pasur shpesh shqetësime lidhur me infrastrukturën dhe këtë e kanë reflektuar në komentet e tyre. Në vend që të mbajnë mend peisazhet dhe burimet natyrore, ata ndihen të prekur negativisht nga mungesa e kushteve të përshtatshme.


Një fakt tjetër që kritikohet është numri real i turistëve. Nuk mund të konsiderojmë turistë ato që vijnë nga emigracioni për pushime apo shqiptarët e Kosovës e te Maqedonisë. Megjithatë, dhe shumica e vizitorëve të huaj që vijnë konsiderohen turistë ‘one stop shop’ që vijnë e nuk kthehen më, ndërsa ata që mund të sjellin të ardhura afatgjatë shkojnë në vende të tjera si Greqia, Italia dhe Turqia.


Është theksuar se Shqipëria ka potencial për të ofruar punësim cilësor, por për shkak të situatës së vështirë, me qindra mijëra njerëz janë larguar nga vendi në këto 10 vite. Kjo situatë e bën edhe më të vështirë zhvillimin e turizmit.


Shqipërisë nuk i duhet një kryeminister që e sheh Shqipërinë si turist dhe mrekullohet nga bukuritë natyrore të vendit tonë. Shqipërisë i nevojitet një kryeminister qe e njeh me detaje vendin e tij dhe e di ku janë problemet reale që kerkojnë zgjidhje imediate.

Boll më me propagandë boshe. Nuk mashtrohen as te huajt as shqiptarët nga fotot e bukura apo gjoja bumin ne turizëm.Është e rëndësishme që turizmi të mbështetet nga veprime konkrete, dhe investimet në infrastrukturë, për të siguruar një përvojë cilësore për turistët dhe një kontribut më të madh në ekonominë e vendit.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix9 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook