Lidhu me ne

Aktualitet

I morëm turistë dhe i nisëm mbrapsht si pacientë..

Nga Ervin Goci

I morëm turistë dhe i nisëm mbrapsht si pacientë..

Nuk e kam fare fjalen per shendetin fizik, se mund te ndodhi dhe helmimi, po me shume e kam fjalen qe u premtuam diçka qe nuk ua jepnim dot dhe ua ngecem ne fyt.

Te kesh çmime te lira nuk eshte turp, dhe as nuk tregon qe je per kothere, turizmi i çmimeve te pranueshme do te ishte per mua marketingu me i mire per turizmin shqiptar.

Ne ç’kuptim?

Ne kuptimin qe ne do te tregonim me çmimet e ulta qe jemi vend qe i prodhojme vete te gjithe ushqimet, i kemi serat e prodhimit, impiantet, baxhot, shume afer me vendet e sherbimit.

Do tregonin qe ishim deri diku modeste dhe turizmi jone sot perveç mikepritjes dhe shpirtit te bujar te njerezve, nuk ka absolutisht asgje tjeter per te ofruar.

Qe ketu mund te nisej, pastaj te perplasesh kresht e gjelit me Italine apo Greqine!

Vite drite larg!

Propanda e ndyre e regjimit infektoi dhe turizmin, e futi serish popullsise e gjere ne skemen e piramidave deluzionale te ekonomise spekullative, per t’ja lene haraçin popullit te thjeshte, i cili ashtu naiv dhe i perhumb siç eshte, shkon dhe rrit çmimet ne stratosfere a thua se u be deti kos.

Trereçereku i edicioneve te lajmeve ne Top dhe Klan mbushur me mrekulline turistike

Iken inceneratoret, plasi turizmi

Populli i ngrate, e hengri serish grepin e propagandes qeveritare qe kerkon mes llumit te korrupsionit t’i jape nje lluster vetes duke krijuar fanfare me Shqiperine turistike qe perplaset dhemb per dhemb me Italine.

Duke ndjek çmendurine propagandistike te regjimit, sherbimet turistike ngriten çmimet ne stratosfere pa patur mundesi reale objektive per t’u kthyer diçka mbrapsht turisteve.

Ne fakt ata i kane bere nje dem jo te vogel ekonomise se tyre.

Ne vend qe vepronin zgjuar, te mbanin çmime te kontrolluara, te rrisin kontaktet e tyre, ta trajtonin si mbret turistin qe ta kishin dhe per vitin tjeter e ndoshta per dekadat qe vijne (economy of retention), degjuan bririn e bariut dhe u turren marrezisht per ne humnere.

Ne 2-3 muaj u luajt nje drame kombetare, nga ato qe ia kemi marre doren dhe i perqafojme gjithmone me shume dashuri, pa reflektuar fare. Shenje se popullsia eshte e infektuar dhe ka pune perpara qe te sherohet.

Overdoze dopamime, qe le pluhur, hi, sfilitje pas. Vete e lexoj si krize politike, moment i fuqishem per te reflektuar..me koken ulur dhe me shprese qe duke pesuar kuptohet..

Ekonomia nuk eshte cirk gaztoresh..

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix2 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske2 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore2 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix2 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix2 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar2 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar2 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar2 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar3 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook