Lidhu me ne

Mix

Ja çfarë i ndodh trurit tonë nëse qëndrojmë gjatë para celularit!

Ja çfarë i ndodh trurit tonë nëse qëndrojmë

Koha që kalojmë pas ekranit “vjedh” jo vetëm gjumin dhe psikologjinë tonë të mirë, por edhe rininë tonë sipas një studimi të ri.

“Ekspozimi i tepërt ndaj dritës blu nga pajisjet që përdorim çdo ditë, si televizorët, laptopët dhe telefonat celularë, mund të dëmtojë një gamë të gjerë qelizash në trupin tonë, nga lëkura dhe qelizat dhjamore te neuronet shqisore”, thekson Jadwiga Giebultowicz, profesore e këtij studimi.

Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Oregonit kanë demonstruar më parë përdorimin e mizës së zakonshme të frutave (Drosophila melanogaster) në eksperimente që mizat e ekspozuara ndaj dritës blu reaguan duke aktivizuar gjenet që mbrojnë nga stresi.

“Për të kuptuar më mirë pse drita blu me energji të lartë përshpejton plakjen, ne krahasuam nivelet e metabolitëve në mizat e ekspozuara ndaj dritës blu për dy javë me ato që mbetën në errësirë ​​të plotë,” shpjegoi Dr. Giebultowicz.

Ekspozimi ndaj dritës shkaktoi ndryshime të rëndësishme në nivelet e metabolitëve në qelizat e trurit të kafshëve eksperimentale. Më konkretisht, ata zbuluan se nivelet e metabolitit të acidit suçinic u rritën, por nivelet e glutamatit u ulën.

“Acidi sukcinik është i nevojshëm për të prodhuar lëndë djegëse për funksionin dhe rritjen e çdo qelize. Nivelet e larta të saj pas ekspozimit ndaj dritës blu mund të krahasohen me benzinën që është në pompë, por nuk e ‘mbush’ makinën”, thekson Dr. Giebultoëicz.

“Një zbulim tjetër shqetësues ishte se molekulat përgjegjëse për komunikimin midis neuroneve, si glutamati, janë në nivele më të ulëta pas ekspozimit ndaj dritës blu,” vëren profesorja.

Ndryshimet e vëzhguara nga studiuesit tregojnë se qelizat nuk funksionojnë në një nivel të kënaqshëm, duke rezultuar në vdekjen e tyre të parakohshme.

“Përdorimi i LED-ve është bërë tashmë normë për ekranet e telefonave celularë, televizorët, ekranet e kompjuterëve dhe ndriçimin e brendshëm. Prandaj është një pjesë e madhe e jetës sonë të përditshme. Kimikatet sinjalizuese në qelizat e mizave dhe njerëzve janë të njëjta, kështu që rezultatet mund të verifikohen te njerëzit”, thotë ajo.

MË TEPËR

Kioske6 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar6 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix6 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore6 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix6 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix6 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix6 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar17 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar17 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook