Lidhu me ne

Mix

Ata që flasin keq për të tjerët janë të palumtur, mëso t’i dallosh

Ata që flasin keq për të tjerët janë të palumtur,

Njerëzit e pakënaqur dallohen menjëherë, janë ato që mbushin jetët e tyre me negativitet dhe në mënyrë të pashmangshme e kryejnë atë duke konsumuar gjithë energjinë që kemi në dispozicion. Qëndrimi larg atyre që palumturinë e kanë mantër, na ndihmon të ruajmë ekuilibrin dhe qetësinë. Ja se cilave sinjale duhet t’i kushtojmë vëmendje, që të njohim njerëz të palumtur.

THASHETHEME

Disa dyshime, një siguri: ata që duan të flasin keq për të tjerët, janë të pakënaqur. Zakonisht këta janë individë që luftojnë për të krijuar marrëdhënie njerëzore ose më keq, shkatërrojnë ato duke kritikuar gjithmonë gjithçka dhe gjithkënd.

NEGATIVITETI

Njerëzit e palumtur tentojnë t’i përkushtojnë të gjithë energjitë e tyre për të folur keq, duke gjykuar dhe përçmuar të tjerët: përfshirë miqtë dhe të njohurit. Rënia në kontakt me këtë qëndrim mund të jetë e dëmshme për qetësinë tonë.

PESIMIZMI

Ata që jetojnë në pakënaqësi janë në mënyrë të pashmangshme pesimistë të bindur. Këta njerëz jetojnë në vetëdijen e gabuar se nëse jeta u ka dhënë surpriza të pakëndshme, do ta bëjë këtë me të tjerët. Një qëndrim që mund të dëmtojë pozitivitetin që sjellim në jetën tonë të përditshme.

SHTYPJA

Njerëzit e pakënaqur shpesh janë intolerantë ndaj atyre që, në vend të kësaj, përjetojnë lumturinë e plotë. Ky qëndrim i bën këta individë të shtypur: ata eliminojnë mendimet dhe dëshirat që duken të papranueshme nga ndërgjegja e tyre, duke marrë qëndrime shkatërrimtare për veten dhe për ata rreth tyre.

GjYKIMI

Njerëzit e palumtur shpenzojnë kohën duke u përpjekur të shkatërrojnë përpjekjet e të tjerëve. Ata nuk e kufizojnë veten në një shpërthim të përkohshëm, por e përhapin negativitetin e tyre në të gjitha aspektet e jetës së tyre dhe të të tjerëve, duke gjykuar vazhdimisht.

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook