Lidhu me ne

Kioske

Lojtarët mund të ndryshohen, por loja duhet të vazhdojë

Klodian Tomorri

Kur kryeministri shpalli ndryshimet e qeverisë në asamblenë e Partisë Socialiste, dikush prej atyre që i doli emri për ministër pyeti kolegun në krah; Më fal, por unë në cilën ministri u emërova se nuk e kuptova mirë?

Ky është shembulli më kuptimplotë, që dëshmon se sa të parëndësishme janë ndryshimet e kabinetit qeveritar në realitetin e pushtetit absolut . E bashkë më të edhe emrat e atyre që Edi Rama i lëviz si gur shahu pa zë në skakierën e pushtetit të tij absolut.  

Për shkak të këtij realiteti, valsi i emrave që vijnë apo ikin nga qeveria, zor se kanë ndonjë interes apo impakt domethënës për publikun, përtej kuriozitetit momental. I vetmi interes, nëse mund të quhet kështu, është sinjali që marrin qytetarët se ku do të jetë goditja e radhës e cekanit të SPAK. Por tani fusha duket e hapur për të gjithë.   

Në serialin e famshëm El Chapo, që duket se kryeministrit e ka per zemer, ka një shprehje të kryetrafikantit sa herë që DEA kapte ndonjë nga njerëzit e tij. Shprehja është kjo; “Lojtarët mund të ndryshojnë, por loja duhet të vazhdojë.”

Edhe pse togerët e kryeministrit nuk po i kap DEA, por SPAK thelbi i fjalimit të gjatë që Edi Rama mbajti në asamblenë socialiste ishte thuajse identik me filozofinë e El Chapos. Por herë pas here i shoqëruar me garniturën e arritjeve mahnitëse të Shqipërisë turistike dhe rekordet botërore të Bledi Çuçit kundër skifterëve.

“Më vjen mirë kur organet tona të drejtësisë e fshijnë nga rruga cilindo që ka punuar me mua ditën në dukje për popullin, dhe natën duke vjedhur pas shpinën time djersën e popullit hipur kalapiç mbi shpinën e PS,” tha kryeministri.

Me pak fjalë, potencialisht çdo socialist dhe bashkëpuntor i afërt i kryeministrit është kontigjent për në SPAK. Të gjithë pa përjashtim. Përveç kryeministrit, i cili e mirëkupton edhe ndonjë gabim që drejtësia e re mund të bëjë në procesin e rritjes. Pra, lojtarët mund të ndryshohen. Por vetëm kaq.

Pak ditë pasi SPAK kreu arrestimet për koncesionin e sterilizimit, kryeministri bashkë me ministren e shëndetësisë nxituan në spitalin Shefqet Ndroqi. Aty Edi Rama dha pjesën e dytë të mesazhit të tij.

“Kur u lajmëruan masat e sigurisë, për atë grupin që ka bërë procesin e sterilizimit, kam marrë disa mesazhe. Ishin të gjithë të shqetësuar se mos sekuestrohet dhe mos bllokohet kjo gjë. Dhe, ku do shkojmë? Dhe kjo nuk është fare pjesë e kësaj gjëje. Dhe nuk ka shanse”.

Pra, sekuestrimi i sterilizimit do të ishte një gabim fatal i drejtësisë së re nga ata që nuk mund të mirëkuptohen e aq më pak të falen. Sepse loja duhet të vazhdojë. Kurse dardharët dhe kumbullaxhinjtë, gjindja pa fe dhe Atdhe, të presin radhën pa bërë zhurmë.

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix19 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix19 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook