Lidhu me ne

Kioske

Kësaj qeverie i shkon vetëm Korrupsioni!

Nga Respublica.al

Cili do të jetë ministri që Rama do të bëjë

Në një konferencë të gjatë për shtyp sot – e cila vazhdon – kryeministri Edi Rama, ka mbrojtur koncesionin e sterilizimit duke e cilësuar atë si një ndër punët më të bukura që janë bërë.

Mos pyesni mua, por mjekët që më shkruanin se mos kontrata sekuestrohej. Që nuk ishte rasti

tha ndër të tjera z. Rama.

Ndoshta kryeministri nuk e di, pasi po rezulton që shumë gjëra nuk i di, se të pyesësh një zyrtar të qeverisë së tij, apo të punësuar në “shtet” siç është shprehja, do të duhet të marrësh leje nga zyra përkatëse, do bësh kërkesën e kështu me radhë. Pra do shkosh praktikisht tek Endri Fuga i Zyrës së tij. Sigurisht që tashmë kjo praktikë është globalizuar. Liderët e rinj të rrjeteve sociale, kanë vënë rend mbi prononcimet dhe deklarimet, ndoshta sepse e dinë vetë se çfarë do të thotë të vihesh përballë pyetjeve të papëlqyeshme. Megjithatë një qeveri që është kaq e çliruar nga barra e mëkateve të qëllimshme, por ka gabuar, apo njerëz të saj kanë gabuar, nuk ka pse të shtrëngojë kaq shumë informimin. Apo marrëdhënien për të vjelë informacion.

Nga të gjithë përfqësuesit e saj, vetëm kryeministri aplikon sportin “më pyesni për çfarë të doni”, edhe pse “përgjigjem për çfarë dua”. Ministrat e tij i kemi parë të thonë në derë të Kryeministrisë se “kam dalë të flas për këtë çështje”, apo ministri i Mbrojtjes që deklaron se “unë nuk kam firmosur për këtë”, duke luajtur Pilatin.

Edhe më interesant është qëndrimi i z. Rama për akuzat për korrupsion që bëhen ndaj Ilir Beqajt, ish-ministrit të Shëndetësisë. Z. Rama deklaroi se ne njerëzit i zgjedhim mbi bazën e asaj që dimë dhe që shohim. Pastaj siç tha ai:

ka natyra të ndryshme, karaktere të ndryshme

duke e quajtur pushtetin një kafshë të rrezikshme. Sigurisht që ka edhe pa karakter. 

Pushteti është një kafshë shumë e egër, është e vështirë ta mbash të zbutur dhe të mos biesh pre e dhëmbëve të veta. Ka disa që nuk i rezistojnë tundimeve. Ne zgjedhim në bazë të asaj që dimë, pastaj në proces njerëzit janë natyra të ndryshme. Përgjegjësia është individuale

Po a nuk është sistemi ai që korrupton? Sistemi të cilin z. Rama mori përsipër ta ndryshonte, meqenëse ishte shndërruar në shtamë të bacilit të korrupsionit? Mesa duket qenka pushteti dhe natyra e tij e pandryshueshme që po ia merr bashkëpunëtorët z. Rama, një pushtet që operon mbi të njëjtin sistem pandëshkueshmërie.

Inkoherenca te ky njeri është vetëm verbale, sepse në fakt korrupsionin të cilin zotëria po do ta kalojë si çështje epsiodesh të papëlqyeshme të individëve të caktuar, qeveria e tij e ka axhendë, e ka pjesë të ekonomisë informale të përfaqësuesve të vet. Pasi një presion në këtë drejtim, nuk do të mundej asnjëherë që të ushqente që në mandatin e parë këtë lloj abuzimi. Dhe që korrupsioni është axhendë këtë e provon fakti se sa votohet partia e z. Rama. Megjithëse është kapur në flagrancë. Është një ekonomi nga e cila askush nuk distancohet më. Dhe kjo nuk është pak për një popull që më në fund gjeti me çfarë ta lidhë veten me trojet e veta. Ata që mbetën kuptohet. Sikurse ky njeri tanimë i ngjan asaj tapës që përputhet me shishen që nuk duhet hapur se kutërbon. 

MË TEPËR

Mix14 orë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet14 orë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix14 orë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar14 orë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar14 orë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix3 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix3 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix3 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix3 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix3 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook