Lidhu me ne

Mix

5 truke psikologjike që do t’ju bëjnë të keni më shumë vetëbesim

5 truke psikologjike që do t’ju bëjnë të keni më

Besimi nuk është një tipar me të cilin keni lindur. Ashtu si muskujt në trupin tuaj, është diçka që ne ndërtojmë dhe përmirësohemi çdo ditë me praktikë të vazhdueshme.

Ka disa mënyra për të punuar në ndërtimin e besimit në afat të gjatë, të tilla si njohja e vlerave tuaja dhe praktikimi i të menduarit pozitiv, sipas psikoterapistëve.


1. Sfidoni mendimet negative


Pa e kuptuar, ne shpesh bëjmë supozime për aftësitë që na mungojnë.

Le të themi se jeni ndjerë gjithmonë të turpshëm duke u rritur, kështu që të flasësh përpara të tjerëve ju duket diçka e tmerrshme. Fatkeqësisht, shefi juaj ju ka kërkuar të bëni një prezantim të ekipit.

Sfidoni besimet negative që keni për veten tuaj. Kjo mund të jetë aq e lehtë sa t’i thuash vetes çdo ditë: “Unë jam një folës i shkëlqyer publik dhe njerëzit duan të dëgjojnë idetë e mia.”

Vazhdoni ta përsërisni atë në kokën tuaj ose ta thoni me zë të lartë. Do ta gjeni veten më pak të shqetësuar dhe më të përgatitur.

2. Mos thuaj ‘mendoj’ ose ‘nuk jam i sigurt’

Ndryshoni fjalët dhe frazat e dobëta me ato që do t’ju bëjnë të dukeni si më profesionistë dhe të aftë.

Kur flisni me të tjerët, shmangni fillimin ose përfundimin e fjalive me “Unë mendoj” ose “Nuk jam i sigurt”. Në vend të kësaj, përdorni “Unë besoj”, e cila ju vë në krye të mendimit dhe jep siguri.

3. Kujtoni një moment kur jeni ndjerë të sigurt

Pikërisht përpara se të bëni diçka për të cilën ndiheni nervoz, provoni një ushtrim vizualizimi në të cilin përsëritni një përvojë të mëparshme ku keni pasur një nivel optimal energjie, fokusi dhe arritjesh.

Rishikoni ngjarjen në mendjen tuaj. Çfare po bëje? Kush ishte aty? Cili ishte reagimi që morët nga të tjerët? Si u ndjetë kur mbaroi?

Merrni atë energji pozitive dhe besim me vete në të tashmen.

4. Hiqni dorë nga rrjetet sociale

Është kaq e lehtë të humbësh kohë në mediat sociale dhe të krahasosh veten me të tjerët. Por mbani mend, ato postime ose video që shihni nuk pasqyrojnë gjithmonë realitetin. Jeta e askujt nuk është perfekte.

Siguria vjen nga besimi në vete dhe aftësitë tuaja. Krahasimi i vetes me njerëzit që ndajnë vetëm gjërat “magjepsëse”, e bën të pamundur të shohësh qartë arritjet e tua.

5. Vishni diçka që ju bën të ndiheni të fuqishëm

Studimet kanë treguar se rrobat që veshim mund të ndikojnë në proceset tona njohëse. Ato mund të rrisin performancën tuaj dhe të rrisin përshtypjet e njerëzve të tjerë për ju.

*Tess Brigham është një psikoterapiste me bazë në San Francisko dhe trajnere e certifikuar e jetës.

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix4 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook